Vishay IHLP4040DZER100M11
PowerChoke Shielded Wirewound 10uH 20% 100KHz Powdered Iron 7.5A 0.0305Ohm DCR 4040 T/R
Production
Price and Stock
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Vishay IHLP4040DZER100M11.
Newark
Datasheet5 pages4 years ago
Datasheet4 pages18 years ago
Datasheet5 pages11 years ago
JRH Electronics
Farnell
TME
RS (Formerly Allied Electronics)
Inventory History
3 month trend:
-23.72%
CAD Models
Download Vishay IHLP4040DZER100M11 symbol, footprint, and 3D STEP models from our trusted partners.
sourceeCADmCADFILES
Component Search Engine
SymbolFootprint
3DDownload
EE Concierge
SymbolFootprint
Ultra Librarian
Download
The partner site will open in a new tab when downloading their CAD models
By downloading CAD models from Octopart, you agree to our Terms & Conditions and Privacy Policy.
Alternate Parts
Price @ 1000
Stock
Authorized Distributors
6
Inductance
10 µH
10 µH
Tolerance
20 %
20 %
Current Rating
7.5 A
Shielding
Shielded
Shielded
DC Resistance (DCR)
30.5 mΩ
30.5 mΩ
Q Factor
Test Frequency
100 kHz
100 kHz
Supply Chain
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8504.50.80.00
Introduction Date2006-09-20
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 4 months ago)
Related Parts
Inductor Power Shielded Wirewound 10uH 20% 100KHz 20Q-Factor Carbonyl Powder 9A 0.0255Ohm DCR Automotive T/R
Inductor Power Shielded Wirewound 10uH 20% 100KHz Iron 9A 0.0255Ohm DCR T/R
Inductor Power Shielded Wirewound 10uH 20% 100KHz Ferrite 7.8A 0.01488Ohm DCR T/R
TAIYO YUDENNS12575T100MN
Inductor Power Shielded Wirewound 10uH 20% 100KHz 5.55A 0.0188Ohm DCR T/R
Inductor Power Shielded Wirewound 10uH 20% 100KHz Metal 5.7A 0.033Ohm DCR 4339 Automotive T/R
Descriptions
Descriptions of Vishay IHLP4040DZER100M11 provided by its distributors.
10uH ±20% Integrated molded inductor 7.1A SMD,10.2x10.8mm Power Inductors ROHS
IHLP4040DZ-11 WIREWOUND SMDINDUCTOR W/ METALCORE,10 UH +/-20%WIREWOUND 7.5A IDC
General Purpose Inductor, 10uH, 20%, 1 Element, Composite-Core, SMD, 4240
Fixed Inductor Nonstandard 10µH ±20% 7.5A 30.5mΩ - -
IHLP Series 4040 10 uH 20% 7.5 A Shielded Low Profile High Current SMT Inductor
INDUCTOR, 10UH, 20%, 7.1A; Inductance:10µH; Inductance Tolerance:± 20%; DC Resistance Max:0.0305ohm; DC Current Rating:7.5A; Inductor Case Style:4040DZ; No. of Pins:2; Core Material:Iron Powder; Core Material:Powdered Iron; DC Current Max:7.5A; External Depth:4mm; External Length / Height:11.5mm; External Width:10.3mm; Inductor Type:High Current; Operating Temperature Max:125°C; Operating Temperature Min:-55°C; Package / Case:SMD; Resistance:27.8mohm; Resonant Frequency:1MHz; Saturation Current Ic:7.1A