Vishay IHLP4040DZER100M1A
IHLP-4040DZ-1A 10 20% ER E3 / 10 µH Shielded Inductor 7.5 A 30.5mOhm Max Nonstandard
Production
Price and Stock
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Vishay IHLP4040DZER100M1A.
IHS
Datasheet5 pages4 years ago
Inventory History
3 month trend:
+26.43%
CAD Models
Download Vishay IHLP4040DZER100M1A symbol, footprint, and 3D STEP models from our trusted partners.
sourceeCADmCADFILES
Component Search Engine
SymbolFootprint
3DDownload
The partner site will open in a new tab when downloading their CAD models
By downloading CAD models from Octopart, you agree to our Terms & Conditions and Privacy Policy.
Supply Chain
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 3 months ago)
Related Parts
Inductor Power Semi-Shielded Wirewound 220uH 20% 100KHz 30Q-Factor Ferrite 0.28A 3.552Ohm DCR 1515 T/R
Ind Power Semi-Shielded Wirewound 100uH 20% 100KHz Ferrite 700mA T/R
Ind Power Shielded Wirewound 15uH 20% 100KHz 25Q-Factor Ferrite 5A T/R
Inductor Power Chip Shielded Wirewound 2.2uH 20% 1MHz Ferrite 1.8A 0.0588Ohm DCR 1515 T/R
Descriptions
Descriptions of Vishay IHLP4040DZER100M1A provided by its distributors.
General Purpose Inductor, 10uH, 20%, 1 Element, Metal Composite-Core, SMD, 4040
100KHz 7.1A 7.5A 10¦ÌH 30.5m¦¸ ¡À20% 4040 , 10.8mm*10.16mm*4mm