Vishay IHLP1212BZERR56M11
IHLP1212BZ-11 Series Wirewound SMD Inductor W/ Metal Core, 560 Nh +/-20%
Obsolete
Price and Stock
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Vishay IHLP1212BZERR56M11.
Newark
Datasheet6 pages8 years ago
Datasheet5 pages9 years ago
Farnell
RS (Formerly Allied Electronics)
Inventory History
3 month trend:
-42.99%
CAD Models
Download Vishay IHLP1212BZERR56M11 symbol, footprint, and 3D STEP models from our trusted partners.
sourceeCADmCADFILES
Component Search Engine
SymbolFootprint
3DDownload
Ultra Librarian
SymbolFootprint
Download
The partner site will open in a new tab when downloading their CAD models
By downloading CAD models from Octopart, you agree to our Terms & Conditions and Privacy Policy.
Supply Chain
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8504.50.80.00
Introduction Date2010-03-26
Lifecycle StatusObsolete (Last Updated: 4 months ago)
LTB Date2025-09-14
LTD Date2026-03-01
Related Parts
Inductor Power Shielded Wirewound 0.56uH 20% 100KHz Iron 7A 0.0147Ohm DCR T/R
Ind Power Shielded Wirewound 560nH 20% 100KHz Carbonyl Powder 7.3A T/R
Ind Power Shielded Wirewound 560nH 20% 100kHz 15Q-Factor Carbonyl Powder 16.5A T/R
General Purpose Inductor, 0.56uH, 20%, 1 Element, Composite-Core, SMD, 2625
General Purpose Inductor, 0.56uH, 20%, 1 Element, Composite-Core, SMD, 2221
Descriptions
Descriptions of Vishay IHLP1212BZERR56M11 provided by its distributors.
General Purpose Inductor, 0.56uH, 20%, 1 Element, Composite-Core, SMD, 1212
Ind High Current Shielded 560nH 20% 100KHz 5.5A 1212 T/R
Inductors; Inductance:0.56µH; Inductance Tolerance:± 20%; DC Resistance Max:0.019ohm; DC Current Rating:5.5A; No. of Pins:2; Test Frequency:100kHz; Ferrite Mounting:SMD