Vishay AZ23C3V6-E3-08
Zener Diode Dual Common Anode 3.6V 5% 95Ohm 300mW 3-Pin SOT-23 T/R
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Vishay AZ23C3V6-E3-08.
IHS
Datasheet6 pages2 years ago
TME
Inventory History
3 month trend:
-14.89%
CAD Models
Download Vishay AZ23C3V6-E3-08 symbol, footprint, and 3D STEP models from our trusted partners.
sourceeCADmCADFILES
Component Search Engine
SymbolFootprint
3DDownload
The partner site will open in a new tab when downloading their CAD models
By downloading CAD models from Octopart, you agree to our Terms & Conditions and Privacy Policy.
Authorized Distributors
6
Case/Package
SOT-23
SOT-23
Zener Voltage
3.6 V
3.6 V
3.6 V
Tolerance
5 %
5 %
5 %
Power Dissipation
300 mW
300 mW
300 mW
Impedance
90 Ω
95 Ω
95 Ω