Vishay WSL2512R2000JEK
Fixed Resistor, Metal Strip, 1W, 0.2ohm, 0.4472V, 5% +/-Tol, 75ppm/Cel, Surface Mount, 2512
Production
Price and Stock
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Vishay WSL2512R2000JEK.
IHS
Datasheet5 pages2 years ago
Datasheet3 pages17 years ago
Supply Chain
Country of OriginIsrael, Mexico, USA
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8533.21.00.30
Introduction Date2007-04-19
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 4 months ago)
Related Parts
Yageo GroupPT2512JK-7W0R2L
Current Sensor-Low TCR Chip Resistor Thick Film 2512 200mOhm 5% Emboss T/R
Yageo GroupRL2512JK-070R2L
1W Thick Film Resistors ±5% ±600ppm/℃ 200mΩ 2512 Chip Resistor - Surface Mount ROHS
TE ConnectivityRLP73K3AR20JTE
Fixed Resistor, Metal Glaze/thick Film, 2W, 0.2ohm, 5% +/-Tol, 200ppm/Cel, Surface Mount, 2512
PanasonicERJ-1TRQJR22U
Res Thick Film 2512 0.22 Ohm 5% 1W ±200ppm/°C Molded SMD Embossed Carrier T/R
TE ConnectivityRL73K3AR22JTDF
Res Thick Film 2512 0.22 Ohm 5% 1W ±200ppm/°C Molded SMD SMD Embossed Plastic T/R
TE Connectivity1-1622825-6
Fixed Resistor, Metal Glaze/thick Film, 1W, 0.22ohm, 5% +/-Tol, 200ppm/Cel, Surface Mount, 2512
Descriptions
Descriptions of Vishay WSL2512R2000JEK provided by its distributors.
CURRENT SENSE, RESISTOR, WSL-2512.25%EKE3
RES 0.2 OHM 5% 1W 2512
WSL-2512 .2 5% EK e3