Vishay WSL2010R1200FTA
Fixed Resistor, Metal Strip, 0.5W, 0.12ohm, 0.2449V, 1% +/-Tol, 75ppm/Cel, Surface Mount, 2010
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Vishay WSL2010R1200FTA.
IHS
Datasheet5 pages2 years ago
Alternate Parts
Price @ 1000
Stock
1
Authorized Distributors
2
Resistance
120 mΩ
120 mΩ
120 mΩ
Case/Package
2010
Tolerance
1 %
1 %
1 %
Power Rating
500 mW
500 mW
500 mW
Composition
Metal Strip
Metal Strip
Temperature Coefficient
75 ppm/°C
75 ppm/°C
75 ppm/°C
Supply Chain
Country of OriginIsrael, Mexico, USA
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8533.21.00.30
Introduction Date2005-12-02
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 6 months ago)
Related Parts
Res Metal Strip 2010 0.12 Ohm 1% 1W ±75ppm/C Sulfur Resistant Pad SMD T/R Automotive AEC-Q200
Yageo GroupPT2010FK-7W0R12L
Fixed Resistor, Metal Glaze/thick Film, 1W, 0.12ohm, 1% +/-Tol, -75,75ppm/Cel,
PanasonicERJ12ZSFR12U
Res Thick Film 2010 0.12 Ohm 1% 0.75W -100ppm/°C to 600ppm/°C Molded SMD Embossed Carrier T/R
PanasonicERJ-C1CFR12U
Res Anti-Sulfured Thick Film 1020 0.12 Ohm 1% 2W ±350ppm/°C Molded Emboss T/R
Yageo GroupRL2010FK-070R12L
Res Thick Film 2010 0.12 Ohm 1% 0.75W(3/4W) ±600ppm/C Epoxy Pad SMD Automotive T/R
PanasonicERJB1CFR12U
Res Thick Film 1020 0.12 Ohm 1% 1W ±100ppm/°C Molded Wide Terminal SMD Embossed Carrier T/R
Descriptions
Descriptions of Vishay WSL2010R1200FTA provided by its distributors.
Power Resistors - SMD 1/2watt 0.12ohms 1%
CURRENT SENSE, RESISTOR, WSL-2010.121%R86
RES 0.12 OHM 1% 1/2W 2010
WSL-2010 .12 1% R86