Vishay WSL2010R0390FEB
Fixed Resistor, Metal Strip, 0.5W, 0.039ohm, 0.1396V, 1% +/-Tol, 75ppm/Cel, Surface Mount, 2010
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Vishay WSL2010R0390FEB.
IHS
Datasheet5 pages2 years ago
Inventory History
3 month trend:
+0.00%
Alternate Parts
Price @ 1000
Stock
4,869
Authorized Distributors
4
Resistance
39 mΩ
39 mΩ
Case/Package
2010
Tolerance
1 %
1 %
Power Rating
500 mW
500 mW
Composition
Metal Strip
Metal Strip
Temperature Coefficient
75 ppm/°C
75 ppm/°C
Related Parts
Res Metal Strip 2010 0.039 Ohm 1% 1W ±75ppm/C Pad SMD Automotive T/R