Vishay WSL2010R0300DTA
Fixed Resistor, Metal Strip, 0.5W, 0.03ohm, 0.1225V, 0.5% +/-Tol, 75ppm/Cel, Surface Mount, 2010
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Vishay WSL2010R0300DTA.
Alternate Parts
Price @ 1000
Stock
1
Authorized Distributors
3
Resistance
30 mΩ
30 mΩ
30 mΩ
Case/Package
2010
Tolerance
0.5 %
0.5 %
0.5 %
Power Rating
500 mW
500 mW
500 mW
Composition
Metal Strip
Metal Strip
Temperature Coefficient
75 ppm/°C
75 ppm/°C
75 ppm/°C
Introduction Date2007-04-19
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 4 months ago)
Related Parts
Fixed Resistor, Metal Strip, 1W, 0.03ohm, 0.1732V, 1% +/-Tol, 75ppm/Cel, Surface Mount, 2010
Yageo GroupPE2010FKM070R03L
Current Sensor-Low TCR Chip Resistor Automotive Grade Metal Foil 2010 30mOhm 1% Emboss T/R
PanasonicERJ-MP3KF33MU
Res Metal Plate 2010 0.033 Ohm 1% 0.5W(1/2W) ±75ppm/°C Pad SMD Automotive T/R
PanasonicERJ-MP3MF33MU
Res Metal Plate 2010 0.033 Ohm 1% 1W ±75ppm/C Pad SMD Automotive T/R
Current Sensor-Low TCR Chip Resistor Automotive Grade Metal Foil 2010 33mOhm 1% Emboss T/R
PanasonicERJ-C1CFR03U
Res Current Sense Wide Terminal Thick Film 1020 30m Ohm 1% 2W ±200ppm/°C Molded Emboss T/R
Descriptions
Descriptions of Vishay WSL2010R0300DTA provided by its distributors.
Resistor,Metal Alloy,0.03Ohms,.5+/-% Tol,-75,75ppm-TC,2010-Case
RES 0.03 OHM 0.5% 1/2W 2010
WSL-2010 .03 .5% R86