Vishay WSL2010R0150FEK18
Fixed Resistor, Metal Strip, 1W, 0.015ohm, 0.1225V, 1% +/-Tol, 75ppm/Cel, Surface Mount, 2010
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Vishay WSL2010R0150FEK18.
RS (Formerly Allied Electronics)
Alternate Parts
Price @ 1000
Stock
1
Authorized Distributors
3
Resistance
15 mΩ
15 mΩ
Case/Package
2010
Tolerance
1 %
1 %
Power Rating
1 W
1 W
Composition
Metal Strip
Metal Strip
Temperature Coefficient
75 ppm/°C
75 ppm/°C
Supply Chain
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 6 months ago)
Related Parts
PanasonicERJ-6BWFR015V
Resistor, thick film, SMD 0805 (2012), 15 mΩ, 0.5 W, ±1 %, ERJ6BWFR015V
Res Metal Strip 1206 0.015 Ohm 1% 0.5W(1/2W) ±75ppm/C Sulfur Resistant Pad SMD Automotive T/R
Fixed Resistor, Metal Strip, 0.4W, 0.015ohm, 0.0775V, 1% +/-Tol, 110ppm/Cel, Surface Mount, 0603
PanasonicERJB2CFR015V
Res Thick Film 0612 0.015 Ohm 1% 3/4W 0ppm/°C to 300ppm/°C Molded SMD Punched Carrier T/R
Fixed Resistor, Metal Strip, 0.5W, 0.015ohm, 0.0866V, 1% +/-Tol, 75ppm/Cel, Surface Mount, 1206
Res Thick Film 0805 15m Ohm 1% 1/4W ±1500ppm/°C Molded SMD Paper T/R
Descriptions
Descriptions of Vishay WSL2010R0150FEK18 provided by its distributors.
RESISTORS, CURRENT SENSE, PWR RTG 1W,0.015 OHM,1% TOL, PB-FREE, BULK, HIGH POWER
RES 0.015 OHM 1% 1W 2010