Vishay WSL1206R1000DTA
Fixed Resistor, Metal Strip, 0.25W, 0.1ohm, 0.1581V, 0.5% +/-Tol, 75ppm/Cel, Surface Mount, 1206
Production
Price and Stock
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Vishay WSL1206R1000DTA.
IHS
Datasheet5 pages2 years ago
RS (Formerly Allied Electronics)
Alternate Parts
Price @ 1000
Stock
1
Authorized Distributors
2
Resistance
100 mΩ
100 mΩ
Case/Package
1206
Tolerance
0.5 %
0.5 %
Power Rating
250 mW
250 mW
Composition
Metal Strip
Metal Strip
Temperature Coefficient
75 ppm/°C
75 ppm/°C
Supply Chain
Country of OriginIsrael, Mexico, USA
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8533.21.00.30
Introduction Date2007-04-19
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 4 months ago)
Related Parts
TE ConnectivityTL2BR10FTE
Fixed Resistor, Metal Foil, 0.25W, 0.1ohm, 1% +/-Tol, 75ppm/Cel, Surface Mount, 1206
Yageo GroupPT1206FR-7W0R1L
PT Series 1206 0.1 Ohm 0.5 W ±1 % ±75 ppm/°C Surface Mount Thick Film Resistor
PanasonicERJ-8BWFR100V
Res Thick Film 1206 0.1 Ohm 1% 1W ±100ppm/°C Molded SMD SMD Punched Carrier T/R
PanasonicERJ8BSFR10V
Res Thick Film 1206 0.1 Ohm 1% 1/2W ±250ppm/°C Molded SMD Punched Carrier T/R
PanasonicERJ-L08KF10CV
Res Thick Film 1206 0.1 Ohm 1% 0.33W ±100ppm/°C Molded SMD Punched Carrier T/R
TE ConnectivityRL73K2BR10JTD
Res Thick Film 1206 0.1 Ohm 5% 0.25W(1/4W) ±200ppm/C Pad SMD Automotive T/R
Descriptions
Descriptions of Vishay WSL1206R1000DTA provided by its distributors.
RESISTORS, CURRENT SENSE, PWR RTG 0.25W,0.1 OHMS,0.5% OHMS, TIN-LEAD, TAPE/REEL
RES 0.1 OHM 0.5% 1/4W 1206
WSL-1206 .1 .5% R86