United Chemi-Con ESMG500ELL3R3ME11D
Cap Aluminum Lytic 3.3uF 50V 20% (5 X 11mm) Radial 2mm 35mA 2000h 85°C Bulk
Obsolete
Price and Stock
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for United Chemi-Con ESMG500ELL3R3ME11D.
IHS
element14 APAC
Electro Sonic
element14
Inventory History
3 month trend:
-100%
Alternate Parts
Price @ 1000
Stock
2,412
Authorized Distributors
1
Capacitance
3.3 µF
3.3 µF
3.3 µF
Mount
Through Hole
PCB, Through Hole
PCB, Through Hole
Case/Package
Radial
Radial
Voltage Rating (DC)
50 V
50 V
50 V
Tolerance
20 %
20 %
20 %
ESR (Equivalent Series Resistance)
Life (Hours)
2000 hours
2000 hours
Ripple Current
35 mA
25 mA
25 mA
Height - Seated (Max)
12.4968 mm
10.9982 mm
10.9982 mm
Supply Chain
Country of OriginIndonesia, Mainland China, South Korea
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8532.22.00.20
Introduction Date2004-09-22
Lifecycle StatusObsolete (Last Updated: 4 months ago)
LTB Date2024-03-31
LTD Date2025-03-31
Related Parts
NichiconUVP1J3R3MDD
Radial Can ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR UVP 63V 3.3muF ±20% 0.197Dia 5.00mm
Aluminum Electrolytic Capacitor, Polarized, Aluminum (wet), 50V, 20% +Tol, 20% -Tol, 3.3uF, Through Hole Mount
Wurth Elektronik860010772007
Aluminium Electrolytic Capacitor, WCAP-ATG8 Series, 3.3 F, 20%, 63 V, 5 mm, Radial Leaded
Radial Can ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR UFW 50V 3.3muF ±20% 0.197Dia 5.00mm
PanasonicECA-1HM3R3
Cap Aluminum 3.3uF 50V 20% (5 X 11mm) Radial 2mm 35mA 2000h 85C Bulk
Descriptions
Descriptions of United Chemi-Con ESMG500ELL3R3ME11D provided by its distributors.
CAPACITOR ALUM ELEC 3.3UF, 50V, 20%, RADIAL; Capacitance:3.3µF; Capacitance Tolerance:± 20%; Voltage Rating:50V; Life Time @ Temperature:2000 hours @ 85°C; Height:11mm; Diameter:5mm; Capacitor Terminals:Radial Leaded
Aluminum Electrolytic Capacitor 3.3Uf, 50V, 20%, Radial; Rango De Producto:Serie Smg; Capacidad:3.3Μf; Tolerancia, Capacitancia:± 20%; Tensión Nominal:50V; Diámetro:5Mm; Terminales Del Condensador:Conexión Radial; Resistencia Esr:- |Chemi-Con ESMG500ELL3R3ME11D