United Chemi-Con EMVK6R3ADA101MF55G
Cap Aluminum Lytic 100uF 6.3V 20% (6.3 X 5.2mm) SMD 56mA 1000h 105C T/R
Obsolete
Price and Stock
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for United Chemi-Con EMVK6R3ADA101MF55G.
IHS
Datasheet2 pages15 years ago
Datasheet0 pages0 years ago
Master Electronics
DigiKey
Inventory History
3 month trend:
+0.00%
CAD Models
sourceeCADmCADFILES
SnapEDA
Footprint
Download
The partner site will open in a new tab when downloading their CAD models
By downloading CAD models from Octopart, you agree to our Terms & Conditions and Privacy Policy.
Alternate Parts
Price @ 1000
Stock
10,226
Authorized Distributors
1
Capacitance
100 µF
100 µF
Mount
Surface Mount
Surface Mount
Case/Package
2826
Radial
Voltage Rating (DC)
6.3 V
6.3 V
Tolerance
20 %
20 %
ESR (Equivalent Series Resistance)
Life (Hours)
1000 hours
1000 hours
Ripple Current
56 mA
52 mA
Height - Seated (Max)
5.207 mm
3.9624 mm
Supply Chain
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Introduction Date2004-09-22
Lifecycle StatusObsolete (Last Updated: 4 months ago)
LTB Date2022-10-31
LTD Date2023-03-31
Related Parts
United Chemi-ConEMVE6R3ADA101MF55G
Cap Aluminum Lytic 100uF 6.3V 20% (6.3 X 5.2mm) SMD 69mA 1000h 105°C Cardboard T/R
PanasonicEEE0JA101WR
Radial Can - SMD ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR S 6.3V 100muF ±20% 0.197Dia 5.00mm
PanasonicEEEHA0J101WR
Radial Can - SMD ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR HA 6.3V 100muF ±20% 0.197Dia 5.00mm
PanasonicEEE-0JA101WAR
Radial Can - SMD ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR UWT 6.3V 100muF ±20% 0.248Dia 6.30mm
Radial Can - SMD ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR UWZ 6.3V 100muF ±20% 0.248Dia 6.30mm
Descriptions
Descriptions of United Chemi-Con EMVK6R3ADA101MF55G provided by its distributors.
Aluminum Electrolytic Capacitor, Polarized, Aluminum (wet), 6.3V, 20% +Tol, 20% -Tol, 100uF, Surface Mount, 2626
MVK SMT Al electrolytic cap; 6.3V; 10
Aluminum Electrolytic Capacitor; Capacitor Type:General Purpose; Capacitance:100µF; Voltage Rating:6.3V; Capacitor Dielectric Type:Aluminum Electrolytic; Package/Case:F55; Termination Type:SMD ;RoHS Compliant: Yes