Nichicon UWZ0J101MCL1GB
Radial Can - SMD ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR UWZ 6.3V 100muF ±20% 0.248Dia 6.30mm
Production
Price and Stock
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Nichicon UWZ0J101MCL1GB.
IHS
Datasheet3 pages3 years ago
Nichicon SCT
Inventory History
3 month trend:
-13.12%
CAD Models
Download Nichicon UWZ0J101MCL1GB symbol, footprint, and 3D STEP models from our trusted partners.
sourceeCADmCADFILES
Ultra Librarian
SymbolFootprint
Download
The partner site will open in a new tab when downloading their CAD models
By downloading CAD models from Octopart, you agree to our Terms & Conditions and Privacy Policy.
Alternate Parts
Price @ 1000
Stock
64,034
Authorized Distributors
6
Capacitance
100 µF
100 µF
100 µF
Mount
Surface Mount
Surface Mount
Case/Package
Radial
Radial
Voltage Rating (DC)
6.3 V
6.3 V
6.3 V
Tolerance
20 %
20 %
20 %
ESR (Equivalent Series Resistance)
Life (Hours)
1000 hours
1000 hours
Ripple Current
60 mA
60 mA
60 mA
Height - Seated (Max)
5.5118 mm
5.4102 mm
5.4102 mm
Supply Chain
Country of OriginJapan
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8532.22.00
Introduction Date2006-09-14
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 4 months ago)
Related Parts
Radial Can - SMD ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR UWT 6.3V 100muF ±20% 0.248Dia 6.30mm
Wurth Elektronik865090142005
Electrolytic capacitor; SMD; 100uF; 6.3V; 20%; 85deg.C; 5.0x5.5
PanasonicEEE0JA101WR
Radial Can - SMD ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR S 6.3V 100muF ±20% 0.197Dia 5.00mm
PanasonicEEEHA0J101WR
Radial Can - SMD ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR HA 6.3V 100muF ±20% 0.197Dia 5.00mm
PanasonicEEE-0JA101WAR
Wurth Elektronik865230143004
WCAP-AS5H Aluminum Electrolytic Capacitors
Descriptions
Descriptions of Nichicon UWZ0J101MCL1GB provided by its distributors.
Cap Aluminum Lytic 100uF 6.3V 20% (6.3 X 5.4mm) SMD 60mA 1000h 105C Automotive T/R
100uF 6.3V 60mA@120Hz 卤20% SMD,D6.3xL5.4mm Aluminum Electrolytic Capacitors - SMD ROHS
Aluminum Electrolytic Capacitor, Polarized, Aluminum (wet), 6.3V, 20% +Tol, 20% -Tol, 100uF, Surface Mount, 2626