United Chemi-Con EMVE6R3ADA471MHA0G
Cap Aluminum Lytic 470uF 6.3V 20% (8 X 10mm) SMD 320mA 2000h 105°C Cardboard T/R
Obsolete
Price and Stock
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for United Chemi-Con EMVE6R3ADA471MHA0G.
IHS
Datasheet2 pages10 years ago
Datasheet2 pages11 years ago
Newark
Electro Sonic
element14
DigiKey
Supply Chain
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Lifecycle StatusObsolete (Last Updated: 4 months ago)
Related Parts
Radial Can - SMD ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR UUX 6.3V 470muF ±20% 0.394Dia 10.00mm
United Chemi-ConEMVA6R3ADA471MHA0G
Cap Aluminum Lytic 470uF 6.3V 20% (8 X 10mm) SMD 280mA 2000h 85°C Cardboard T/R
PanasonicEEE-0JA471P
Aluminum Electrolytic Capacitor, Polarized, Aluminum (Wet), 6.3V, 20% +Tol, 20% -Tol, 470Uf,
KYOCERA AVXUUR0J471MNL1GS
UR Series 470 uF 6.3 V 85°C Ø8 x 10 mm SMT Chip Aluminum Electrolytic Cap
Aluminum Electrolytic Capacitor, Polarized, Aluminum (wet), 6.3V, 20% +Tol, 20% -Tol, 470uF, Surface Mount, 3333
Cornell DubilierAVE477M06F24T-F
Radial Can - SMD ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR AVE 6.3V 470muF ±20% 0.315Dia 8.00mm
Descriptions
Descriptions of United Chemi-Con EMVE6R3ADA471MHA0G provided by its distributors.
Aluminum Electrolytic Capacitors - SMD 6.3volts 470uF 8X10
CAPACITOR ALUM ELEC 470UF, 6.3V, 20%, SMD; Capacitance:470µF; Capacitance Tolerance:± 20%; Voltage Rating:6.3V; Life Time @ Temperature:1000 hours @ 105°C; Height:10mm; Diameter:8mm; Operating Temperature Range:-40°C to +105°C