United Chemi-Con EMVA6R3ADA471MHA0G
Cap Aluminum Lytic 470uF 6.3V 20% (8 X 10mm) SMD 280mA 2000h 85°C Cardboard T/R
Obsolete
Price and Stock
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for United Chemi-Con EMVA6R3ADA471MHA0G.
IHS
Datasheet2 pages10 years ago
Datasheet2 pages15 years ago
Newark
element14
DigiKey
Supply Chain
Country of OriginIndonesia, Mainland China, South Korea
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Introduction Date2004-09-22
Lifecycle StatusObsolete (Last Updated: 4 months ago)
LTB Date2016-11-25
LTD Date2016-11-25
Related Parts
Radial Can - SMD ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR UUX 6.3V 470muF ±20% 0.394Dia 10.00mm
KYOCERA AVXUUR0J471MNL1GS
UR Series 470 uF 6.3 V 85°C Ø8 x 10 mm SMT Chip Aluminum Electrolytic Cap
Radial Can - SMD ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR SGV 6.3V 470muF ±20% 0.315Dia 8.00mm
United Chemi-ConEMZA6R3ADA471MHA0G
Cap Aluminum Lytic 470uF 6.3V 20%( 8 X 10mm) SMD 600mA 2000h 105C Automotive T/R
PanasonicEEE-HBJ471UAP
Cap Aluminum 470uF 6.3V 20% (8 X 10.2mm) SMD 230mA 2000h 105°C T/R
Aluminum Electrolytic Capacitor, Polarized, Aluminum (wet), 6.3V, 20% +Tol, 20% -Tol, 470uF, Surface Mount, 3333
Descriptions
Descriptions of United Chemi-Con EMVA6R3ADA471MHA0G provided by its distributors.
470uF 6.3V 280mA@120Hz ±20% SMD,D8xL10mm Aluminum Electrolytic Capacitors - SMD ROHS
Capacitor Alum Elec 470Uf, 6.3V, 20%, Smd; Body Diameter:8Mm; Body Height:10Mm; Body Length:10Mm; Capacitance:470Μf; Capacitance Tolerance:± 20%; Capacitor Application:High Cv; Capacitor Dielectric Type:Aluminium Electrolytic Rohs Compliant: Yes |Chemi-Con EMVA6R3ADA471MHA0G