United Chemi-Con ELXY500ELL680MH12D
Cap Aluminum Lytic 68uF 50V 20%( 8 X 12mm) Radial 3.5mm 340mA 3000h 105C Automotive Bulk
Obsolete
Price and Stock
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for United Chemi-Con ELXY500ELL680MH12D.
IHS
Datasheet2 pages4 years ago
Datasheet2 pages11 years ago
United Chemi-Con
element14 APAC
Farnell
Electro Sonic
Alternate Parts
Price @ 1000
Stock
1,262
Authorized Distributors
1
Capacitance
68 µF
68 µF
Mount
Through Hole
Through Hole
Case/Package
Radial
Radial
Voltage Rating (DC)
50 V
50 V
Tolerance
20 %
20 %
ESR (Equivalent Series Resistance)
300 mΩ
Life (Hours)
3000 hours
3000 hours
Ripple Current
340 mA
415 mA
Height - Seated (Max)
11.9888 mm
13.4874 mm
Introduction Date2004-09-22
Lifecycle StatusObsolete (Last Updated: 4 months ago)
LTB Date2024-03-31
LTD Date2025-03-31
Related Parts
United Chemi-ConELXZ630ELL680MH12D
Cap Aluminum Lytic 68uF 63V 20% (8 X 12mm) Radial 3.5mm 405mA 3000h 105C Automotive Bulk
68uF 63V 卤20% 405mA@100kHz Plugin Aluminum Electrolytic Capacitors - Leaded ROHS
PanasonicEEU-FC1J680
Capacitor Aluminum Electrolytic 68uF 63 Volt 20% (8 X 11.5mm) Radial 3.5mm 405mA 2000h 105C Bulk
PanasonicEEU-FC1J680B
Panasonic EEUFC1J680B - Aluminum Electrolytic Capacitors (Radial Lead Type)
Radial Can ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR UPM 50V 68muF ±20% 0.315Dia 8.00mm
Radial Can ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR UPJ 50V 68muF ±20% 0.315Dia 8.00mm
Descriptions
Descriptions of United Chemi-Con ELXY500ELL680MH12D provided by its distributors.
68uF 50V ±20% 340mA@100kHz Plugin,D8xL12mm Aluminum Electrolytic Capacitors - Leaded ROHS
Aluminum Electrolytic Capacitor, Polarized, Aluminum (wet), 50V, 20% +Tol, 20% -Tol, 68uF, Through Hole Mount
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR 68UF, 50V, 20%, RADIAL; Capacitance: 68µF; Voltage Rating: 50V; Product Range: LXY Series; Capacitance Tolerance: ± 20%; Capacitor Terminals: Radial Leaded; Diameter: 8mm; Lead Spacing: 3.5mm; Height: 12mm
Aluminum Electrolytic Capacitor 68Uf, 50V, 20%, Radial; Rango De Producto:Serie Lxy; Capacidad:68Μf; Tolerancia, Capacitancia:± 20%; Tensión Nominal:50V; Diámetro:8Mm; Terminales Del Condensador:Conexión Radial; Altura:12Mm |Chemi-Con ELXY500ELL680MH12D