United Chemi-Con ELXY350ELL181MH15D
Cap Aluminum Lytic 180uF 35V 20%( 8 X 15mm) Radial 3.5mm 555mA 3000h 105C Automotive Bulk
Obsolete
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for United Chemi-Con ELXY350ELL181MH15D.
IHS
Datasheet2 pages4 years ago
Datasheet2 pages11 years ago
United Chemi-Con
Farnell
Electro Sonic
Newark
Inventory History
3 month trend:
+0.00%
Supply Chain
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8532.22.00.20
Introduction Date2004-09-22
Lifecycle StatusObsolete (Last Updated: 1 year ago)
LTB Date2024-03-31
LTD Date2025-03-31
Related Parts
PanasonicEEU-FC1E181
Cap Aluminum 180uF 25V 20% (8 X 11.5mm) Radial 3.5mm 555mA 2000h 105°C Bulk
PanasonicEEU-FC1E181B
Radial Can ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR FC 25V 180muF ±20% 0.315Dia 8.00mm
NichiconUPJ1E181MPD
Radial Can ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR UPJ 25V 180muF ±20% 0.315Dia 8.00mm
Radial Can ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR UPM 25V 180muF ±20% 0.315Dia 8.00mm
PanasonicEEU-FC1V181
Cap Aluminum 180uF 35V 20% (10 X 12.5mm) Radial 5mm 755mA 3000h 105°C Bulk
Descriptions
Descriptions of United Chemi-Con ELXY350ELL181MH15D provided by its distributors.
180uF 35V ±20% 555mA@100kHz Plugin,D8xL15mm Aluminum Electrolytic Capacitors - Leaded ROHS
Aluminum Electrolytic Capacitor, Polarized, Aluminum (wet), 35V, 20% +Tol, 20% -Tol, 180uF, Through Hole Mount
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR 180UF, 35V, 20%, RADIAL; Capacitance:180µF; Voltage(DC):35V; Capacitance Tolerance:± 20%; Capacitor Terminals:PC Pin; Lifetime @ Temperature:3000 hours @ 105°C; Polarity:Polar; Lead Spacing:3.5mm RoHS Compliant: Yes
CAPACITOR ALUM ELEC 180UF, 35V, RADIAL; Capacitance:180µF; Capacitance Tolerance:± 20%; Voltage Rating:35V; ESR:0.13ohm; Life Time @ Temperature:1000 hours @ 105°C; Height:15mm; Diameter:8mm; Capacitor Mounting:Through Hole