United Chemi-Con ELXV250ELL331MJ16S
Aluminum Electrolytic Capacitor, Polarized, Aluminum (wet), 25V, 20% +Tol, 20% -Tol, 330uF
Datasheet
Price and Stock
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for United Chemi-Con ELXV250ELL331MJ16S.
United Chemi-Con
Datasheet3 pages4 years ago
IHS
Electro Sonic
Future Electronics
Arrow Electronics
Inventory History
3 month trend:
-0.29%
Alternate Parts
Price @ 1000
Stock
9,405
Authorized Distributors
6
Capacitance
330 µF
330 µF
330 µF
Mount
Through Hole
Through Hole
Case/Package
Radial
Radial
Voltage Rating (DC)
25 V
25 V
25 V
Tolerance
20 %
20 %
20 %
ESR (Equivalent Series Resistance)
Life (Hours)
3000 hours
5000 hours
Ripple Current
825 mA
825 mA
825 mA
Height - Seated (Max)
17.4752 mm
16.002 mm
16.002 mm
Related Parts
United Chemi-ConELXV250ETD331MJ16S
United Chemi-ConEGXE250ELL331MJ16S
PanasonicEEUFM1C331
Radial Can ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR FM 16V 330muF ±20% 0.315Dia 8.00mm
PanasonicEEUFC1E331
Radial Can ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR FC 25V 330muF ±20% 0.394Dia 10.00mm
PanasonicEEU-FC1E331B
Cap Aluminum Lytic 330uF 25V 20% (10 X 12.5mm) Radial 5mm 755mA 3000h 105°C Ammo Pack
KYOCERA AVXUPM1E331MPD
Radial Can ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR UPM 25V 330muF ±20% 0.315Dia 8.00mm
Descriptions
Descriptions of United Chemi-Con ELXV250ELL331MJ16S provided by its distributors.
Cap Aluminum Lytic 330uF 25V 20% (10 X 16mm) Radial 5mm 825mA 3000h 105°C Bulk
LXV Series 25 V 330 uF Ø10x16mm LS=5mm Radial Aluminum Electrolytic Capacitor
Bulk / Capacitor, Aluminum, 25 V, Cap.330 , Dia.10 , Leng.16 Rohs Compliant: Yes