United Chemi-Con EKXJ401ELL101MU40S
100uF 400V ±20% 760mA@120Hz Plugin, D14.5xL40mm Aluminum Electrolytic Capacitors - Leaded ROHS
Production
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for United Chemi-Con EKXJ401ELL101MU40S.
IHS
Datasheet5 pages3 years ago
Datasheet3 pages15 years ago
Electro Sonic
Inventory History
3 month trend:
+6.23%
Alternate Parts
Price @ 1000
Stock
46,370
Authorized Distributors
6
Capacitance
100 µF
100 µF
100 µF
Mount
Through Hole
Through Hole
Case/Package
Radial
Radial
Voltage Rating (DC)
400 V
400 V
400 V
Tolerance
20 %
20 %
20 %
ESR (Equivalent Series Resistance)
Life (Hours)
12000 hours
2000 hours
Ripple Current
760 mA
580 mA
580 mA
Height - Seated (Max)
41.5036 mm
42.0116 mm
42.0116 mm
Supply Chain
Country of OriginIndonesia, Mainland China, Taiwan
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8532.22.00.20
Introduction Date2005-09-15
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 5 months ago)
Related Parts
BXW Radial Can aluminum electrolytic capacitor 0.571Dia 14.50mm ±20% 100muF 400V
Aluminum Electrolytic Capacitor, Polarized, Aluminum (wet), 450V, 20% +Tol, 20% -Tol, 100uF, Through Hole Mount
100uF 400V ±20% 760mA@120Hz Plugin,D16xL35mm Aluminum Electrolytic Capacitors - Leaded ROHS
United Chemi-ConEKXJ421ELL101MMP1S
Aluminum Electrolytic Capacitor, Polarized, Aluminum (wet), 420V, 20% +Tol, 20% -Tol, 100uF
United Chemi-ConEKXJ451ELL101ML50S
Cap Aluminum Lytic 100uF 450V 20% (16 X 50mm) Radial 7.5mm 855mA 12000h 105C Automotive Bulk
United Chemi-ConEKXJ421ELL101MU50S
Descriptions
Descriptions of United Chemi-Con EKXJ401ELL101MU40S provided by its distributors.
Aluminum Electrolytic Capacitor, Polarized, Aluminum (wet), 400V, 20% +Tol, 20% -Tol, 100uF, Through Hole Mount
CAP ALUM 100UF 20% 400V RADIAL / 100 µF 400 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 12000 Hrs @ 105°C
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
SERIES: KXJ; VOLT: 400; CAP: 100; DIA X LENGTH: 14X40; PACKAGING: BULK
Cap Aluminum Lytic 100uF 400V 20% (14.5 X 40mm) Radial 7.5mm 760mA 12000h 105°C Automotive AEC-Q200 Bulk
CAP ALUM 100UF 20% 400V RADIAL
100¦ÌF 400V ¡À20% 7.5mm 12000h@ 105¡ãC 1.71mA@ 100kHz,760mA@ 120Hz ,D14.5xL40mm 14.5mm*40mm*41.5mm
CAP, ALU ELEC, 100UF, 400V, RADIAL;
Radial Can KXJ 400V 100muF ±20% 0.571Dia 14.50mm