Rubycon 400BXW100MEFR16X35
100uF 400V ±20% 760mA@120Hz Plugin, D16xL35mm Aluminum Electrolytic Capacitors - Leaded ROHS
Production
Price and Stock
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Rubycon 400BXW100MEFR16X35.
IHS
Datasheet4 pages3 years ago
Farnell
Newark
Future Electronics
Inventory History
3 month trend:
-25.86%
CAD Models
Download Rubycon 400BXW100MEFR16X35 symbol, footprint, and 3D STEP models from our trusted partners.
sourceeCADmCADFILES
Ultra Librarian
SymbolFootprint
Download
The partner site will open in a new tab when downloading their CAD models
By downloading CAD models from Octopart, you agree to our Terms & Conditions and Privacy Policy.
Supply Chain
Country of OriginJapan
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8532.22.00.20
Introduction Date2016-09-30
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 4 months ago)
Related Parts
United Chemi-ConEKXJ401ELL101MLP1S
100uF 400V ±20% 760mA@120Hz Plugin,D16xL35.5mm Aluminum Electrolytic Capacitors - Leaded ROHS
United Chemi-ConEKXJ421ELL101MMP1S
Aluminum Electrolytic Capacitor, Polarized, Aluminum (wet), 420V, 20% +Tol, 20% -Tol, 100uF
United Chemi-ConEKXJ451ELL101MMP1S
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR 100UF, 450V, 20%, RADIAL
BXW Radial Can aluminum electrolytic capacitor 0.709Dia 18.00mm ±20% 100muF 450V
BXW Radial Can aluminum electrolytic capacitor 0.630Dia 16.00mm ±20% 100muF 450V
Aluminum Electrolytic Capacitor, Polarized, Aluminum (wet), 450V, 20% +Tol, 20% -Tol, 100uF, Through Hole Mount
Descriptions
Descriptions of Rubycon 400BXW100MEFR16X35 provided by its distributors.
Aluminum Electrolytic Capacitor, Polarized, Aluminum (wet), 400V, 20% +Tol, 20% -Tol, 100uF, Through Hole Mount
Cap, 100Μf, 400V, 20% Rohs Compliant: Yes |Rubycon 400BXW100MEFR16X35
100¦ÌF 400V ¡À20% 7.5mm 12000h@ 105¡ãC 1.71A@ 100 kHz,760mA@ 120Hz ,D16xL35mm 16mm*35mm*37mm
Radial Can BXW 400V 100muF ±20% 0.630Dia 16.00mm
CAP ALUM 100UF 20% 400V RADIAL
CAP, 100µF, 400V, 20%; Capacitance: 100µF; Voltage Rating: 400V; Product Range: BXW Series; Capacitance Tolerance: ± 20%; Capacitor Terminals: Radial Leaded; Diamete; Available until stocks are exhausted Alternative available