United Chemi-Con EKXJ201ELL271MK50S
Aluminum Electrolytic Capacitor, Polarized, Aluminum (wet), 200V, 20% +Tol, 20% -Tol, 270uF
Datasheet
Price and Stock
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for United Chemi-Con EKXJ201ELL271MK50S.
Electro Sonic
Datasheet4 pages5 years ago
IHS
Inventory History
3 month trend:
+28.78%
Alternate Parts
Price @ 1000
Stock
3,745
Authorized Distributors
6
Capacitance
270 µF
270 µF
270 µF
Mount
Through Hole
PCB, Through Hole
PCB, Through Hole
Case/Package
Radial
Radial
Voltage Rating (DC)
200 V
200 V
200 V
Tolerance
20 %
20 %
20 %
ESR (Equivalent Series Resistance)
Life (Hours)
12000 hours
10000 hours
Ripple Current
1.265 A
1.265 A
1.265 A
Height - Seated (Max)
51.5112 mm
51.9938 mm
51.9938 mm
Supply Chain
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8532.22.00.20
Related Parts
NichiconUCY2E271MHD
Radial Can ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR UCY 250V 270muF ±20% 0.709Dia 18.00mm
Aluminum Electrolytic Capacitor, Polarized, Aluminum (wet), 160V, 20% +Tol, 20% -Tol, 270uF, Through Hole Mount
NichiconUCY2D271MHD
Radial Can ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR UCY 200V 270muF ±20% 0.630Dia 16.00mm
KYOCERA AVXUCS2D271MNY9
Radial Can ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR UCS 200V 270muF ±20% 0.492Dia 12.50mm
United Chemi-ConEKXJ221ELL271MMN3S
Aluminum Electrolytic Capacitor, Polarized, Aluminum (wet), 220V, 20% +Tol, 20% -Tol, 270uF
United Chemi-ConEKXJ161ELL271MUN3S
Aluminum Electrolytic Capacitor, Polarized, Aluminum (wet), 160V, 20% +Tol, 20% -Tol, 270uF
Descriptions
Descriptions of United Chemi-Con EKXJ201ELL271MK50S provided by its distributors.
Cap Aluminum Lytic 270uF 200V 20% (12.5 X 50mm) Radial 5mm 1265mA 12000h 105C Automotive Bulk
SERIES: KXJ; VOLT: 200; CAP: 270; DIA X LENGTH: 12X50; PACKAGING: BULK
CAP ALUM 270UF 20% 200V RADIAL