United Chemi-Con EKXG351ELL6R8MJ16S
Cap Aluminum Lytic 6.8uF 350V 20% (10 X 16mm) Radial 5mm 110mA 8000h 105°C Bulk
Obsolete
Price and Stock
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for United Chemi-Con EKXG351ELL6R8MJ16S.
IHS
Datasheet2 pages5 years ago
Datasheet2 pages11 years ago
Electro Sonic
Future Electronics
DigiKey
Alternate Parts
Price @ 1000
Stock
1
Authorized Distributors
0
Capacitance
6.8 µF
6.8 µF
Mount
Through Hole
Through Hole
Case/Package
Radial
Radial
Voltage Rating (DC)
350 V
350 V
Tolerance
20 %
20 %
ESR (Equivalent Series Resistance)
Life (Hours)
8000 hours
10000 hours
Ripple Current
110 mA
140 mA
Height - Seated (Max)
16.002 mm
17.4752 mm
Supply Chain
Lifecycle StatusObsolete (Last Updated: 4 months ago)
Related Parts
United Chemi-ConEKXG401ELL6R8MJ16S
Cap Aluminum Lytic 6.8uF 400V 20% (10 X 16mm) Radial 5mm 110mA 8000h 105°C Bulk
United Chemi-ConEKXG451ELL6R8MJ20S
Aluminum Electrolytic Capacitor, Polarized, Aluminum (wet), 450V, 20% +Tol, 20% -Tol, 6.8uF
United Chemi-ConEKXG351ETD6R8MJ16S
Aluminum Electrolytic Capacitor, Polarized, Aluminum (wet), 350V, 20% +Tol, 20% -Tol, 6.8uF
Radial Can ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR UCS 450V 6.8muF ±20% 0.394Dia 10.00mm
NichiconUCY2G6R8MPD
Radial Can ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR UCY 400V 6.8muF ±20% 0.394Dia 10.00mm
BXC Radial Can aluminum electrolytic capacitor 0.394Dia 10.00mm ±20% 6.8muF 400V
Descriptions
Descriptions of United Chemi-Con EKXG351ELL6R8MJ16S provided by its distributors.
KXG Series 350 V 6.8 uF Ø10x16mm LS=5mm Radial Aluminum Electrolytic Capacitor
Aluminum Electrolytic Capacitor, Polarized, Aluminum (wet), 350V, 20% +Tol, 20% -Tol, 6.8uF, Through Hole Mount
CAP ALUM 6.8UF 20% 350V RADIAL