United Chemi-Con EKMQ101ELL102MMP1S
Cap Aluminum Lytic 1000uF 100V 20%( 18 X 35.5mm) Radial 7.5mm 960mA 2000h 105C Automotive Bulk
Production
Price and Stock
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for United Chemi-Con EKMQ101ELL102MMP1S.
IHS
Datasheet4 pages3 years ago
Datasheet3 pages11 years ago
United Chemi-Con
Electro Sonic
Inventory History
3 month trend:
-1.99%
Alternate Parts
Price @ 1000
Stock
7,731
Authorized Distributors
6
Capacitance
1 mF
1 mF
1 mF
Mount
Through Hole
PCB, Through Hole
PCB, Through Hole
Case/Package
Radial
Radial
Voltage Rating (DC)
100 V
100 V
100 V
Tolerance
20 %
20 %
20 %
ESR (Equivalent Series Resistance)
Life (Hours)
2000 hours
2000 hours
Ripple Current
960 mA
985 mA
985 mA
Height - Seated (Max)
37.0078 mm
37.4904 mm
37.4904 mm
Supply Chain
Country of OriginIndonesia, Mainland China, Taiwan
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8532.22.00.20
Introduction Date2004-09-22
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 4 months ago)
Related Parts
Aluminum Electrolytic Capacitor, Polarized, Aluminum (wet), 100V, 20% +Tol, 20% -Tol, 1000uF
PanasonicECA1HHG102
Aluminum Electrolytic Capacitor, Polarized, Aluminum (wet), 25V, 20% +Tol, 20% -Tol, 100uF
PanasonicECA1JM102
PanasonicECA1HM102
Panasonic ECA1HM102 - Aluminum Electrolytic Capacitors (Radial Lead Type)
KYOCERA AVXUVR1E102MPD1TD
Radial Can ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR UVR 25V 1000muF ±20% 0.394Dia 10.00mm
Wurth Elektronik860020678026
WCAP-ATG5 Aluminum Electrolytic Capacitors
Descriptions
Descriptions of United Chemi-Con EKMQ101ELL102MMP1S provided by its distributors.
1000uF 100V ±20% Plugin,D18xL35.5mm Aluminum Electrolytic Capacitors - Leaded ROHS
Aluminum Electrolytic Capacitor, Polarized, Aluminum (wet), 100V, 20% +Tol, 20% -Tol, 1000uF, Through Hole Mount
1mF 100V ¡À20% 7.5mm 2000h@ 105¡ãC 1.44A@ 100 kHz,960mA@ 120Hz ,D18xL35.5mm 18mm*35.5mm*37mm
SERIES: KMQ-R; VOLT: 100; CAP: 1000; DIA X LENGTH: 18X35; PACKAGING: BULK
CAP ALUM 1000UF 20% 100V RADIAL
Radial Can KMQ 100V 1000muF ±20% 0.709Dia 18.00mm