United Chemi-Con EKMM161VSN102MA25S
Aluminum Electrolytic Capacitor, Polarized, Aluminum (wet), 160V, 20% +Tol, 20% -Tol, 1000uF, Through Hole Mount
Production
Price and Stock
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for United Chemi-Con EKMM161VSN102MA25S.
IHS
Datasheet5 pages3 years ago
Datasheet5 pages11 years ago
United Chemi-Con
Electro Sonic
Inventory History
3 month trend:
+0.00%
Supply Chain
Country of OriginMalaysia
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8532.22.00.40
Introduction Date2004-09-22
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 4 months ago)
Related Parts
Aluminum Electrolytic Capacitor, Polarized, Aluminum (wet), 200V, 20% +Tol, 20% -Tol, 1000uF, Through Hole Mount
Radial Can - Snap-In ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR LGN 180V 1000muF ±20% 1.378Dia 35.00mm
KYOCERA AVXLGU2D102MELB
Radial Can - Snap-In ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR LGU 200V 1000muF ±20% 1.181Dia 30.00mm
Cornell DubilierSLP102M200H5P3
Capacitor; Aluminum Electrolytic; Cap 1000uF; Tol20%; Snap In; Vol-Rtg 200V; 35X35
Radial Can - Snap-In ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR MXG 200V 1000muF ±20% 1.181Dia 30.00mm
Cornell Dubilier381LR102M200A022
Radial Can - Snap-In ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR 381LR 200V 1000muF ±20% 1.378Dia 35.00mm
Descriptions
Descriptions of United Chemi-Con EKMM161VSN102MA25S provided by its distributors.
Cap Aluminum Lytic 1000uF 160V 20% (35 X 25mm) Snap-In 10mm 2.25A 3000h 105C
SERIES: KMM-LU; VOLT: 160; CAP: 1000; DIA X LENGTH: 35X25; PACKAGING: SNAP-IN
1mF 160V ¡À20% 10mm 249m¦¸@ 120Hz 3000h@ 105¡ãC 2.25A@ 120Hz,3.375A@ 50kHz ,D35xL25mm , 25mm*27mm
CAP ALUM 1000UF 20% 160V SNAP TH