United Chemi-Con EGXE401ELL330ML25S
Aluminum Electrolytic Capacitor, Polarized, Aluminum (wet), 400V, 20% +Tol, 20% -Tol, 33uF
Datasheet
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for United Chemi-Con EGXE401ELL330ML25S.
United Chemi-Con
Datasheet2 pages4 years ago
IHS
Electro Sonic
Alternate Parts
Price @ 1000
Stock
2,198
Authorized Distributors
0
Capacitance
33 µF
33 µF
33 µF
Mount
Through Hole
Through Hole
Case/Package
Radial
Radial
Voltage Rating (DC)
400 V
400 V
400 V
Tolerance
20 %
20 %
20 %
ESR (Equivalent Series Resistance)
Life (Hours)
2000 hours
Ripple Current
189 mA
189 mA
189 mA
Height - Seated (Max)
27.0002 mm
Supply Chain
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8532.22.00.20
Related Parts
United Chemi-ConEGXE351ELL330ML25S
Aluminum Electrolytic Capacitor, Polarized, Aluminum (wet), 350V, 20% +Tol, 20% -Tol, 33uF
PanasonicEEU-EB2W330
Cap Aluminum 33uF 450V 20% (16 X 31.5mm) Radial 7.5mm 680mA 5000 hr 105C Bulk
PanasonicEEU-EB2W330S
Cap Aluminum 33uF 450V 20% (18 X 25mm) Radial 7.5mm 680mA 5000h 105°C Bulk
NichiconUVK2W330MHD
Radial Can ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR UVK 450V 33muF ±20% 0.630Dia 16.00mm
KYOCERA AVXUPM2F330MHD
Radial Can ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR UPM 315V 33muF ±20% 0.630Dia 16.00mm
KYOCERA AVXUPTW6330MHD
Radial Can ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR UPT 420V 33muF ±20% 0.492Dia 12.50mm
Descriptions
Descriptions of United Chemi-Con EGXE401ELL330ML25S provided by its distributors.
Cap Aluminum Lytic 33uF 400V 20% (16 X 25mm) Radial 7.5mm 189mA 2000h 125C Automotive Bulk
SERIES: GXE; VOLT: 400; CAP: 33; DIA X LENGTH: 16X25; PACKAGING: BULK
CAP ALUM 33UF 20% 400V RADIAL TH