United Chemi-Con EGXE101ELL220MJC5S
Cap Aluminum Lytic 22uF 100V 20% (10 X 12.5mm) Radial 5mm 480mA 3000h 125°C Bulk
Obsolete
Price and Stock
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for United Chemi-Con EGXE101ELL220MJC5S.
United Chemi-Con
Datasheet2 pages4 years ago
IHS
Electro Sonic
Arrow Electronics
Alternate Parts
Price @ 1000
Stock
1
Authorized Distributors
0
Capacitance
22 µF
22 µF
22 µF
Mount
Through Hole
Through Hole
Case/Package
Radial
Radial
Voltage Rating (DC)
100 V
100 V
100 V
Tolerance
20 %
20 %
20 %
ESR (Equivalent Series Resistance)
Life (Hours)
3000 hours
3000 hours
Ripple Current
480 mA
240 mA
240 mA
Height - Seated (Max)
13.9954 mm
14.5034 mm
14.5034 mm
Supply Chain
Country of OriginIndonesia, Mainland China
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8532.22.00.20
Introduction Date2004-09-22
Lifecycle StatusObsolete (Last Updated: 1 year ago)
LTB Date2022-10-31
LTD Date2023-03-31
Related Parts
KYOCERA AVXUBT2A220MPD
Radial Can ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR UBT 100V 22muF ±20% 0.394Dia 10.00mm
KYOCERA AVXUPM2A220MPD
Radial Can ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR UPM 100V 22muF ±20% 0.315Dia 8.00mm
United Chemi-ConELXV101ELL220MH12D
LXV Series 100 V 22 uF 105 °C Ø 8x13.5 mm Radial Aluminum Electrolytic Capacitor
NichiconUPJ2A220MPD
Radial Can ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR UPJ 100V 22muF ±20% 0.315Dia 8.00mm
United Chemi-ConELXV101ETD220MH12D
Cap Aluminum Lytic 22uF 100V 20% (8 X 12mm) Radial 3.5mm 275mA 3000h 105°C Ammo Pack
United Chemi-ConEGXE800ELL220MH12D
Aluminum Electrolytic Capacitor, Polarized, Aluminum (wet), 80V, 20% +Tol, 20% -Tol, 22uF
Descriptions
Descriptions of United Chemi-Con EGXE101ELL220MJC5S provided by its distributors.
Aluminum Electrolytic Capacitor, Polarized, Aluminum (wet), 100V, 20% +Tol, 20% -Tol, 22uF, Through Hole Mount
Radial Can GXE 100V 22muF ±20% 0.394Dia 10.00mm
CAP ALUM 22UF 20% 100V RADIAL TH