United Chemi-Con APSA4R0ETD561MHB5S
Cap Aluminum Lytic 560uF 4V 20% (8 X 11.5mm) Radial 3.5mm 0.007 Ohm 5580mA 2000h 105°C T/R
Obsolete
Price and Stock
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for United Chemi-Con APSA4R0ETD561MHB5S.
IHS
Datasheet2 pages9 years ago
Datasheet2 pages15 years ago
Electro Sonic
Alternate Parts
Price @ 1000
Stock
1
Authorized Distributors
2
Capacitance
560 µF
560 µF
560 µF
Mount
Through Hole
Through Hole
Case/Package
Radial
Radial
Voltage Rating (DC)
4 V
4 V
4 V
Tolerance
20 %
20 %
20 %
ESR (Equivalent Series Resistance)
7 mΩ
7 mΩ
7 mΩ
Life (Hours)
2000 hours
2000 hours
Ripple Current
5.58 A
5.58 A
5.58 A
Height - Seated (Max)
12.9794 mm
13.0048 mm
13.0048 mm
Introduction Date2004-09-22
Lifecycle StatusObsolete (Last Updated: 4 months ago)
Related Parts
United Chemi-ConAPSA4R0ELL561MHB5S
Cap Aluminum Polymer 560uF 4VDC 20% (8 X 11.5mm) Radial 3.5mm 0.007 Ohm 5580mA 15000h 105C Bulk
NichiconPLF0G561MDO1
Polymer Aluminum Radial Capacitors 4.0V 560uF 105 C Radial Leaded Poly
KYOCERA AVXRR70G561MDN1
Cap Aluminum Polymer 560uF 4VDC 20% (8 X 11.5mm) Radial 3.5mm 0.007 Ohm 5600mA 2000h 105C Bulk
United Chemi-ConAPSC4R0ELL561MH08S
Cap Aluminum Lytic 560uF 4V 20% (8 X 8mm) Radial 3.5mm 0.007 Ohm 6100mA 2000h 105°C Bulk
NichiconRR50G561MDN1
R5 Series 4 V 560 uF 8 x 11.5 mm LS=3.5 mm Aluminum Polymer Capacitor
Aluminum Electrolytic Capacitor, Polarized, Aluminum (wet), 4V, 20% +Tol, 20% -Tol, 560uF
Descriptions
Descriptions of United Chemi-Con APSA4R0ETD561MHB5S provided by its distributors.
Bulk / Capacitor, Aluminum, 4 V, Cap.560 , Dia.8 , Leng.11
Aluminum Electrolytic Capacitor, Polarized, Aluminum (solid Polymer), 4V, 20% +Tol, 20% -Tol, 560uF, Through Hole Mount
4V 560uF ±20% Plugin,8x11.5mm Polymer Aluminum Capacitors ROHS
CAP ALUM POLY 560UF 20% 4V T/H