Texas Instruments TPS3813K33DBVTG4
voltage supervisor (reset IC) with programmable window watchdog 6-SOT-23 -40 to 85
Production
Price and Stock
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Texas Instruments TPS3813K33DBVTG4.
Texas Instruments
Technical Drawing4 pages4 years ago
Official datasheet0 pages0 years ago
Datasheet19 pages11 years ago
Technical Drawing2 pages11 years ago
Newark
Mouser
CAD Models
sourceeCADmCADFILES
EE Concierge
SymbolFootprint
SnapEDA
Footprint
Download
Ultra Librarian
SymbolFootprint
Download
The partner site will open in a new tab when downloading their CAD models
By downloading CAD models from Octopart, you agree to our Terms & Conditions and Privacy Policy.
Alternate Parts
Price @ 1000
Stock
Authorized Distributors
0
Case/Package
SOT-23
SOT-23
Number of Pins
6
Number of Voltages Monitored
1
Reset
Active Low
Active Low
Reset Timeout
20 ms
20 ms
Undervoltage Threshold
2.93 V
2.93 V
2.93 V
Overvoltage Threshold
3 V
3 V
3 V
Watchdog Timer
Yes
Yes
Min Supply Voltage
2 V
2 V
2 V
Max Supply Voltage
6 V
6 V
6 V
Supply Chain
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 3 years ago)
Manufacturer Lifecycle StatusACTIVE (Last Updated: 3 years ago)
Engineering Resources
View Evaluation kits and Reference designs for Texas Instruments TPS3813K33DBVTG4.
Related Parts
Texas InstrumentsTPS3813L30DBVR
Texas InstrumentsTPS3813J25DBVR
Texas InstrumentsTPS3813L30DBVTG4
Processor Supervisory Circuit with Window-Watchdog Timer 6-SOT-23 -40 to 85
Analog DevicesMAX6730AUTSD3+T
Single-/Dual-/Triple-Voltage µP Supervisory Circuits with Independent Watchdog Output
Analog DevicesMAX6324GUT29+T
Processor Supervisor 2.93V 2.5V/3V/3.3V/5V 6-Pin SOT-23 T/R
Analog DevicesMAX6323DUT29+T
Descriptions
Descriptions of Texas Instruments TPS3813K33DBVTG4 provided by its distributors.
ROHS3Compliant Tape & Reel (TR) TPS3813K33 DETECTION THRESHOLD VOLTAGE IS 2.93V; POWER ON RESET GENERATOR supervisor 3.3V 2.9mm 20ms Minimum 437mW