Texas Instruments SN65MLVD047DR
Multipoint-LVDS quad differential line driver 16-SOIC -40 to 85
Production
Price and Stock
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Texas Instruments SN65MLVD047DR.
Texas Instruments
Datasheet22 pages11 years ago
Official datasheet0 pages0 years ago
Datasheet21 pages14 years ago
Technical Drawing2 pages14 years ago
Mouser
Inventory History
3 month trend:
-12.60%
CAD Models
sourceeCADmCADFILES
SnapEDA
Footprint
Download
Ultra Librarian
SymbolFootprint
Download
The partner site will open in a new tab when downloading their CAD models
By downloading CAD models from Octopart, you agree to our Terms & Conditions and Privacy Policy.
Alternate Parts
Price @ 1000
Stock
Authorized Distributors
0
Interface
Max Supply Voltage
3.6 V
3.6 V
Min Supply Voltage
3 V
3 V
Max Operating Temperature
85 °C
85 °C
Min Operating Temperature
-40 °C
-40 °C
Mount
Surface Mount
Surface Mount
Case/Package
SOIC
SOIC
Max Supply Current
Supply Chain
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 4 days ago)
Manufacturer Lifecycle StatusACTIVE (Last Updated: 4 days ago)
Related Parts
Texas InstrumentsDS91M047TMA/NOPB
IC LINE DRVR QUAD MLVDS 16-SOIC / LVDS Driver 250Mbps 0.65V 16-Pin SOIC Tube
Texas InstrumentsDS91M125TMA/NOPB
IC MULTIPLEXER LVDS 1CH 16SOIC / LVDS Repeater 250Mbps 0.65V 16-Pin SOIC Tube
Texas InstrumentsDS91M124TMA/NOPB
125-MHz 1:4 M-LVDS repeater with LVCMOS input 16-SOIC -40 to 85
Analog DevicesADN4697EBRZ
3.3 V, 200 Mbps, Full-Duplex, High Speed M-LVDS Transceiver with Type 2 Receiver
Analog DevicesADN4693EBRZ
3.3 V, 200 Mbps, Full-Duplex, High Speed M-LVDS Transceiver with Type 1 Receiver
Analog DevicesADN4693EBRZ-RL7
Descriptions
Descriptions of Texas Instruments SN65MLVD047DR provided by its distributors.
70mA 0 4 3V 2.4ns 3.6V LVTTL 200Mbps SOIC-16 , 9.9mm*3.91mm*1.58mm
LVDS Driver 200Mbps 0.65V 16-Pin SOIC T/R
LVDS/M-LVDS/ECL/CML Multipoint-LVDS Quad Diff Line Driver
Quad Transmitter RS-899 16-Pin SOIC T/R
EAR99 65MLVD047 Tape & Reel (TR) LVDS Multipoint interface receiver 3.3V 0.00001A 155.100241mg 200Mbps