TE Connectivity TE2500B1R5J
Fixed Resistor, Wire Wound, 2500W, 1.5ohm, 2500V, 5% +/-Tol, 440ppm/Cel, Chassis Mount
Production
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for TE Connectivity TE2500B1R5J.
IHS
Datasheet4 pages1 year ago
JRH Electronics
Electro Sonic
Newark
TE Connectivity
Inventory History
3 month trend:
Restocked
CAD Models
sourceeCADmCADFILES
TraceParts
3DDownload
The partner site will open in a new tab when downloading their CAD models
By downloading CAD models from Octopart, you agree to our Terms & Conditions and Privacy Policy.
Supply Chain
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8533.29.00.00
Introduction Date2000-12-21
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 4 days ago)
Manufacturer Lifecycle StatusACTIVE (Last Updated: 4 days ago)
Related Parts
TE Connectivity / AMP1879452-3
Res Wirewound 1.5 Ohm 5% 750W ±440ppm/C Mullite RDL Lug Bolt-On/Bracket Mount Box/Loose