TE Connectivity TE1200B1R5J
Res Wirewound 1.5 Ohm 5% 1200W ±440ppm/C Mullite RDL Lug Bolt-On/Bracket Mount Box/Loose
Production
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for TE Connectivity TE1200B1R5J.
IHS
Datasheet4 pages1 year ago
JRH Electronics
TE Connectivity
Electro Sonic
Sager Electronics
CAD Models
sourceeCADmCADFILES
TraceParts
3DDownload
The partner site will open in a new tab when downloading their CAD models
By downloading CAD models from Octopart, you agree to our Terms & Conditions and Privacy Policy.
Supply Chain
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8533.29.00.00
Introduction Date2000-12-21
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 4 days ago)
Manufacturer Lifecycle StatusACTIVE (Last Updated: 4 days ago)
Related Parts
TE Connectivity / AMP1879452-3
Res Wirewound 1.5 Ohm 5% 750W ±440ppm/C Mullite RDL Lug Bolt-On/Bracket Mount Box/Loose
TE Connectivity / AMP1879447-3
Fixed Resistor, Wire Wound, 200W, 1.5ohm, 17.3205V, 5% +/-Tol, 440ppm/Cel, Chassis Mount
TE ConnectivityTE600B1R5J
Res Wirewound 1.5 Ohm 5% 600W ±440ppm/C Mullite RDL Lug Bolt-On/Bracket Mount Box/Loose
TE ConnectivityTE2500B1R5J
Fixed Resistor, Wire Wound, 2500W, 1.5ohm, 2500V, 5% +/-Tol, 440ppm/Cel, Chassis Mount
OhmiteL12J1R5E
Res Wirewound 1.5 Ohm 5% 12W ±400ppm/C Vitreous Enamel RDL Lug Bolt-On
OhmiteF55J1R5E
Res Wirewound 1.5 Ohm 5% 55W ±400ppm/C Vitreous Enamel RDL Lug Bolt-On
OhmiteF40J1R5E
Res Wirewound 1.5 Ohm 5% 40W ±400ppm/C Vitreous Enamel RDL Lug Bolt-On
TE ConnectivityTE600B1R5J
Fixed Resistor, Wire Wound, 120W, 1.5ohm, 13.4164V, 5% +/-Tol, 440ppm/Cel, Chassis Mount
Descriptions
Descriptions of TE Connectivity TE1200B1R5J provided by its distributors.
Fixed Resistor, Wire Wound, 1200W, 1.5ohm, 2500V, 5% +/-Tol, 440ppm/Cel, Chassis Mount
Te 1200W 1R5 5% Bracket/ Box |Cgs Te Connectivity TE1200B1R5J
Wirewound Resistors - Chassis Mount TE 1200W 1R5 5% Bracket
5% ¡À440ppm/¡æ 1.5¦¸ 1.2KW , 465mm*60mm*119mm
1879454-3, TE Connectivity / AMP Brand
TE 1200W 1R5 5% Bracket Resistance Value: 1.5 Ω Element Type: Wire Wound Passive Component Tolerance: 5 % Resistor Type: Power Resistor Resistance Class: Up to 1kΩ Wirewound Resistor: Mineral & 2.5 Kw | 1.5 Ω Wire Wound 5 % Power Resistor | Part Number: TE1200B1R5J | Internal Number: 1879454-3 | TE Connectivity | CGS