TE Connectivity KRPA-14AN-120
10MS 15MS 10A 240V@AC 3 Form C (3PDT-NO, Nc) 2.25K¦¸ 17.5MA 240V 120V , 35.71MM*35.71MM*50.8MM
Production
Price and Stock
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for TE Connectivity KRPA-14AN-120.
IHS
Datasheet5 pages1 year ago
Master Electronics
Electro Sonic
TE Connectivity
element14
Inventory History
3 month trend:
Restocked
CAD Models
sourceeCADmCADFILES
SnapEDA
Footprint
3DDownload
The partner site will open in a new tab when downloading their CAD models
By downloading CAD models from Octopart, you agree to our Terms & Conditions and Privacy Policy.
Supply Chain
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Introduction Date2010-09-26
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 2 days ago)
Manufacturer Lifecycle StatusACTIVE (Last Updated: 2 days ago)
Related Parts
TE Connectivity6-1393104-5
Power Relay 120VAC 10A 3PDT(35.71mm 35.7mm 50.8mm) Socket
TE ConnectivityKRPA-14AY-120
Electromechanical Relay 120VAC 2.25KOhm 5A 3PDT (35.71x35.71x50.8)mm Socket General Purpose Relay
TE Connectivity9-1393109-9
Electromechanical Relay 3PDT 10A 120VAC 1.7KOhm Tapped Core
TE ConnectivityKUP-14A45-120
Power Relay 120VAC 10A 3PDT(38.89x35.7x49.99)mm Socket
TE Connectivity / P&BKUP-14A15F-120
Electromechanical Relay 120VAC 1.7KOhm 10A 3PDT(38.89x35.71x55.55)mm Socket Industrial Relay
TE Connectivity / P&BRM303615
Power Relay 115VAC 10A 3PDT(73.5x38.5x35.5)mm Flange
Descriptions
Descriptions of TE Connectivity KRPA-14AN-120 provided by its distributors.
General Purpose Relay 3PDT (3 Form C) 120VAC Coil 10A Industrial Panel Plug-In
Em Rly 3Pdt 10A 120Vac 2.25Kohm Sckt Rohs Compliant: No
Electromechanical Relay 3PDT 10A 120VAC 2.25KOhm Socket
RELAY, GENERAL PURPOSE, SOCKETABLE, 3PDT, 120VAC, 10A, 240VAC, KRPA SERIES
ENCLOSED SILVER-CADMIUM OXIDE CONTACT MATERIAL INDICATOR LAMP
Power Relay 120VAC 10A 3PDT(35.71x35.7x50.8)mm Socket
Power/Signal Relay, 3 Form C, 3PDT, Momentary, 2100mW (Coil), 10A (Contact), AC Input, AC Output, Panel Mount
Socket, Power Relay, 10 A, 3, Plug-in
Industrial Relays 11 PIN 3PDT 120VAC
RELAY GP 10A 3PDT 120VAC LIGHTED
TYCO GEN PURPOSE RELAY;25 MOQ / 150 SQ
ER - Relay; 10 A; 120 VAC; 3 F
RS APAC
RELAY GEN PURPOSE 3PDT 10A 120V
RELAY, 3PDT, 240VAC, 10A; Contact Configuration:3PDT; Coil Voltage:120VAC; Contact Current:10A; Product Range:KRPA Series; Relay Mounting:Socket; Coil Type:Non Latching; Contact Voltage VAC:240V; Rela 17M0208
KRPA-14AN-120=KRPA Relay & Contactor Type: General Purpose Power Relay Current Type: AC Coil Magnetic System: Monostable Contact Arrangement: 3 Form C 3PDT-CO Contact Current Rating: 10 A General Purpose Power Relay AC Monostable 3 Form C 3PDT-CO | Electromechanical Relay | Part Number: KRPA-14AN-120 | Internal Number: 7-1393104-3 | TE Connectivity | Potter & Brumfield