TE Connectivity CPF0603F36K5C1
Res Thin Film 0603 36.5K Ohm 1% 0.063W(1/16W) ±50ppm/C Pad SMD Medical T/R
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for TE Connectivity CPF0603F36K5C1.
Newark
Datasheet4 pages1 year ago
Datasheet3 pages18 years ago
Datasheet3 pages19 years ago
TE Connectivity
Master Electronics
Supply Chain
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 1 week ago)
Manufacturer Lifecycle StatusACTIVE (Last Updated: 1 week ago)
Related Parts
Yageo GroupRT0603FRE0736K5L
Fixed Resistor, Thin Film, 0.1W, 36500ohm, 75V, 1% +/-Tol, 50ppm/Cel, Surface Mount, 0603
Yageo GroupRT0603FRE0733KL
100mW Thin Film Resistor ±50ppm/℃ ±1% 33kΩ 0603 Chip Resistor - Surface Mount ROHS
TE Connectivity / AMP1-1879338-6
Surface Mount Chip Resistor, Thin Film, Cpf Series, 38.3 Kohm, 63 Mw, 1%, 60 V
Yageo GroupRT0603FRE0738K3L
Fixed Resistor, Thin Film, 0.1W, 38300ohm, 75V, 1% +/-Tol, 50ppm/Cel, Surface Mount, 0603
Res Thin Film 0603 36K Ohm 1% 1/10W ±50ppm/°C Molded SMD SMD Paper T/R
Res Thin Film 0603 39K Ohm 1% 1/10W ±50ppm/°C Molded SMD SMD Paper T/R
TE ConnectivityCPF0603F36K5C1
TE Connectivity / AMP1-1879338-7
Res Thin Film 0603 39.2K Ohm 1% 0.063W(1/16W) ±50ppm/C Pad SMD T/R Medical
Descriptions
Descriptions of TE Connectivity CPF0603F36K5C1 provided by its distributors.
Fixed Resistor, Thin Film, 0.063W, 36500ohm, 50V, 1% +/-Tol, 50ppm/Cel, Surface Mount, 0603
Surface Mount Thin Film Resistor, Cpf Series, 36.5 Kohm, 63 Mw, - 1%, 60 V, 0603 [1608 Metric] Rohs Compliant: Yes
Special Order: CPF 0603 36K5 1% 50PPM 1K RL Resistance Value: 36.5K Ω Element Type: Thin Film Resistor Type: Precision Resistor Passive Component Tolerance: 1 % Package Size Code: 0603 Surface Mount Resistor | 36.5K Ω Thin Film Precision Resistor 1 % | Part Number: CPF0603F36K5C1 | Internal Number: 1-1879338-4 | TE Connectivity | NEOHM
RES, 36K5, 1%, 0.063W, 0603, THIN FILM; Resistor Case Style: 0603 [1608 Metric]; Resistance: 36.5kohm; Product Range: CPF Series; Voltage Rating: 50V; Resistor Element Material: Thin Film; Power Rating: 63mW; Resistance Tolerance: ± 1%; Temperature Coefficient: ± 50ppm/°C; Automotive Qualification Standard: -; SVHC: No SVHC (15-Jan-2018); Climatic Category: 55/125/55; External Depth: 0.45mm; External Length / Height: 1.6mm; External Width: 0.8mm; No. of Pins: 2Pins; Operating Temperature Max: 125°C; Operating Temperature Min: -55°C; Operating Temperature Range: -55°C to +125°C; Overload Voltage: 120V; Resistor Mounting: Surface Mount Device