TE Connectivity ANT-2.4-PW-QW-UFL
2.4GHz PW Series 1/2 Wave Dipole Whip Antenna, U.FL/MHF Compatible Connector
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for TE Connectivity ANT-2.4-PW-QW-UFL.
Technical Drawing1 page3 years ago
IHS
3 month trend:
+93.97%
Related Parts
RF SolutionsANT-24G-S21-P5FL
RF SOLUTIONS - ANT-24G-S21-P5FL - Mini Stubby Antenna, 1/4 Wave Monopole, 2.4Ghz, 50mm, U.Fl Pigtail Connector
TE ConnectivityANT-433-PW-QW-UFL
433MHz PW Series 1/4 Wave Monopole Whip Antenna, U.FL/MHF Compatible Connector
TE ConnectivityANT-868-PW-QW-UFL
868MHz PW Series 1/4 Wave Monopole Whip Antenna, U.FL/MHF Compatible Connector
TE ConnectivityANT-2.4-WRT-MON-UFL
WRT Series 2.4 GHz 1/4-Wave 50 Ohm Monopole Antenna w/ U.FL-MHF
TE ConnectivityANT-418-PW-QW-UFL
418MHz PW Series 1/4 Wave Monopole Whip Antenna, U.FL/MHF Compatible Connector
TE ConnectivityANT-916-PW-QW-UFL
916MHz PW Series 1/4 Wave Monopole Whip Antenna, U.FL/MHF Compatible Connector
Descriptions
Descriptions of TE Connectivity ANT-2.4-PW-QW-UFL provided by its distributors.
Antenna 1/2 Wave Whip 2.4GHz 1.32 UFL
RF ANTENNA, 2.35 TO 2.6GHZ, 1.1DBI ROHS COMPLIANT: YES
Antenna Whip 1.6dBi Gain 2600MHz
1.9 2.4GHz 250MHz 105mm*14.5mm*105mm
2400 MHz Straight Monopole Whip
RF ANT 2.4GHZ WHIP STR CAB PAN
Antenna 1/2 Wave Whip 2.4GHz 1.32 UFL Antenna Type: Terminal/Duck Band Type: Single Band Primary Application: Bluetooth ISM Zigbee Communication Protocol: Zigbee ISM Bluetooth Mounting Location: External Terminal/Duck Single Band Bluetooth Zigbee | Antenna | Part Number: ANT-2.4-PW-QW-UFL | Internal Number: L9000101-01 | TE Connectivity |