TDK NLV25T-5R6J-PF
Inductor RF Chip Unshielded Wirewound 5.6uH 5% 7.96MHz 25Q-Factor Ferrite 170mA 2.5Ohm DCR 1008 T/R
NRND
Price and Stock
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for TDK NLV25T-5R6J-PF.
IHS
Datasheet9 pages8 years ago
TDK
Newark
_legacy Avnet
Farnell
Inventory History
3 month trend:
+146%
CAD Models
Download TDK NLV25T-5R6J-PF symbol, footprint, and 3D STEP models from our trusted partners.
sourceeCADmCADFILES
Ultra Librarian
SymbolFootprint
Download
The partner site will open in a new tab when downloading their CAD models
By downloading CAD models from Octopart, you agree to our Terms & Conditions and Privacy Policy.
Stock
35,244
Authorized Distributors
6
Inductance
5.6 µH
5.6 µH
Tolerance
5 %
5 %
Current Rating
170 mA
170 mA
DC Resistance (DCR)
2.5 Ω
2.5 Ω
Q Factor
Test Frequency
7.96 MHz
7.96 MHz
Supply Chain
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8504.50.80.00
Introduction Date2003-08-26
Lifecycle StatusNRND (Last Updated: 3 years ago)
LTB Date2026-03-31
LTD Date2026-09-30
Manufacturer Lifecycle StatusPRODUCTION (NOT RECOMMENDED FOR NEW DESIGN) (Last Updated: 3 years ago)
Related Parts
Ind RF Chip Unshielded Wirewound 5.6uH 5% 7.96MHz 30 Q-Factor Ferrite 200mA T/R
Inductor RF Chip Unshielded Wirewound 5.6uH 5% 7.96MHz 30Q-Factor Ferrite 200mA 1.6Ohm DCR 1210 T/R
Inductor RF Chip Unshielded Wirewound 5.6uH 5% 7.96MHz 30Q-Factor Ferrite 200mA 1.6Ohm DCR 1210 Automotive T/R
General Purpose Inductor, 5.6uH, 5%, 1 Element, Ferrite-Core, SMD, 1210
Ind RF Choke 5.6uH 5% 7.9MHz 45Q-Factor Ferrite 500mA AXL Bag
TAIYO YUDENLBM2016T5R6J
Inductor RF Wirewound 5.6uH 5% 7.96MHz 25Q-Factor Ferrite 0.255A 1.144Ohm DCR 0806 T/R
Descriptions
Descriptions of TDK NLV25T-5R6J-PF provided by its distributors.
General Purpose Inductor, 5.6uH, 5%, 1 Element, Ferrite-Core, SMD, 1008
INDUCTOR, SIGNAL LINE, 5.6UH, 1005; Inductance:5.6µH; Inductance Tolerance:± 5%;
NLV Series 1008 5.6 uH ±5 % 170 mA 2.5 Ohm SMT Molded Wirewound Inductor
INDUCTOR, SIGNAL LINE, 5.6UH, 1005; Inductance: 5.6µH; Inductance Tolerance: ± 5%; DC Current Rating: 170mA; DC Current Max: 170mA; Inductor Type: Multilayer; Package / Case: 25; Q @ Vr F: 25; Resistance: 2.5ohm; Resonant Freque