TDK NLV25T-5R6J-EFD
General Purpose Inductor, 5.6uH, 5%, 1 Element, Ferrite-Core, SMD, 1008
Production
Price and Stock
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for TDK NLV25T-5R6J-EFD.
ODG (Origin Data Global)
Datasheet6 pages7 years ago
Stock
35,290
Authorized Distributors
3
Inductance
5.6 µH
5.6 µH
Tolerance
5 %
5 %
Current Rating
170 mA
170 mA
DC Resistance (DCR)
2.5 Ω
2.5 Ω
Q Factor
Test Frequency
7.96 MHz
7.96 MHz
Supply Chain
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8504.50.80.00
Introduction Date2013-11-01
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 3 years ago)
Manufacturer Lifecycle StatusPRODUCTION (Last Updated: 3 years ago)
Related Parts
Ind RF Chip Unshielded Wirewound 5.6uH 5% 7.96MHz 30 Q-Factor Ferrite 200mA T/R
Inductor RF Chip Unshielded Wirewound 5.6uH 5% 7.96MHz 30Q-Factor Ferrite 200mA 1.6Ohm DCR 1210 T/R
Inductor RF Chip Unshielded Wirewound 5.6uH 5% 7.96MHz 30Q-Factor Ferrite 200mA 1.6Ohm DCR 1210 Automotive T/R
General Purpose Inductor, 5.6uH, 5%, 1 Element, Ferrite-Core, SMD, 1210
Ind RF Choke 5.6uH 5% 7.9MHz 45Q-Factor Ferrite 500mA AXL Bag
General Purpose Inductor, 5.6uH, 5%, 1 Element, Ferrite-Core, SMD, 0603
Descriptions
Descriptions of TDK NLV25T-5R6J-EFD provided by its distributors.
2.5Mm X 2Mm X 1.8Mm, -40 To +105 Degc, 170Ma, 5.6 H, 2.5/Tape And Reel |Tdk NLV25T-5R6J-EFD
FIXED IND 5.6UH 170MA 2.5OHM SMD
SMD / SMT Inductors (Coils), L=5.6μH, L x W x T :
NLV-EFD 1008 (2520Metric) 0.098Lx0.079W 2.50mmx2.00mm 5.6muH
INDUCTOR, 5.6UH, 0.17A, 1008, AEC-Q200
170mA 5.6uH 卤5% 1008 Power Inductors ROHS
FIXED IND 5.6UH 170MA 2.5 OHM / Inductor General Purpose Chip Molded/Unshielded Wirewound 5.6uH 5% 7.96MHz 25Q-Factor Ferrite 0.17A 2.5Ohm DCR 1008 Automotive T/R