TDK B59940C120A70
Epcos 2.3Ohms Protection PTC Thermistor; 17.5 (Dia.) x 3.5mm
Obsolete
Price and Stock
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for TDK B59940C120A70.
IHS
Datasheet15 pages11 years ago
Newark
element14 APAC
Farnell
Supply Chain
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8533.40.80.70
Introduction Date1999-03-01
Lifecycle StatusObsolete (Last Updated: 4 months ago)
Related Parts
Epcos 2.5Ohms 3100mW NTC Thermistor; 90s; 15 (Dia.) x 7mm
Thermistor NTC 2.5 Ohm 20% 2-Pin Radial 2700K Bulk Automotive
VishaySL222R515
NTC Thermistor, 2.5ohm, Through Hole Mount
Epcos 2.2Ohms 3100mW NTC Thermistor; 90s; 15 (Dia.) x 7mm
NTPAA Series Ø10 mm 2.2 O ±15% 3.7 A LS=7.5 mm NTC Thermistor
VishaySL152R507
Descriptions
Descriptions of TDK B59940C120A70 provided by its distributors.
Thermistor PTC 2.3Ohm 25% 2-Pin Cardboard Strip
THERMISTOR, PTC; Thermistor Type:PTC; Resistance:2.3ohm; Operating Temperature Range:-40°C to +125°C; Operating Voltage Range:80V; No. of Pins:2; SVHC:No SVHC (20-Jun-2011); Body Diameter:17.5mm; Current Temperature:120°C; Lead Length:35mm; Operating Temperature Max:+125°C; Operating Voltage:80V; Package / Case:Radial; Reference Voltage:63V; Resistance Temperature:25°C; Resistance Tolerance:± 25%; Resistance Tolerance +:25%; Resistance Tolerance -:25%; Series:B599; Tripping Current:0.9A; Tripping Temperature:120°C; Voltage Rating V DC:80V
Manufacturer Aliases
  • TDK Corporation
  • TDK CORP
  • TDK CORPORATION OF AMERICA
  • TDK InvenSense
  • TDK Electronics Inc
  • TDK COMPONENTS
  • TDK ELECTRONICS
  • FORD
  • TDK SEMICONDUCTOR
  • TDK-Lambda Americas
  • TDK Epcos
  • TDK Semiconductor Corporation
  • TDK ELECTRONICS EUROPE
  • TDK Semiconductor Corp
  • TDK HONG KONG COMPANY LIMITED
  • TDK(RoHS)
  • TDK SEMIC
  • TDK CORPORATION (VA)
  • TDK CORP OF AMERICA
  • TDK ELECTRONIC
  • TDK ELECTRON
  • TDK HONGKONG CO LTD
  • TDK - Teridian
  • TDK-EPC
  • TDK Corporation [CI]
  • Invensense
  • Epcos
Part Number Aliases
This part may be known by these alternate part numbers:
  • B59940-C120-A70
  • B59940C 120A 70