TAIYO YUDEN MDKK3030T2R2MM
Inductor Power Shielded Wirewound 2.2uH 20% 1MHz Metal 1.9A 0.144Ohm DCR 1212 T/R
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for TAIYO YUDEN MDKK3030T2R2MM.
IHS
Datasheet12 pages5 years ago
Taiyo Yuden SCT
Future Electronics
Inventory History
3 month trend:
+0.00%
Alternate Parts
Price @ 1000
Stock
21,616
Authorized Distributors
6
Inductance
2.2 µH
2.2 µH
Tolerance
20 %
20 %
Current Rating
1.9 A
1.9 A
Shielding
Unshielded
Unshielded
DC Resistance (DCR)
144 mΩ
144 mΩ
Q Factor
Test Frequency
1 MHz
1 MHz
Introduction Date2013-09-23
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 2 weeks ago)
LTB Date2026-03-31
LTD Date2026-03-31
Related Parts
Inductor Power Shielded Wirewound 2.2uH 20% 1MHz Metal 1.5A 0.144Ohm DCR 0806 T/R
Inductor Power Shielded Wirewound 2.2uH 20% 1MHz Powdered Iron 2.1A 0.104Ohm DCR 1008 T/R
Inductor Power Shielded Wirewound 2.2uH 20% 1MHz Metal 1.4A 0.168Ohm DCR 0806 T/R
Inductor Power Shielded Wirewound 2.2uH 20% 1MHz Metal 2.04A 0.102Ohm DCR 1008 T/R
Inductor Power Shielded Wirewound 2.2uH 20% 1MHz Metal Alloy 2A 0.108Ohm DCR 1008 T/R