SiTime SIT1602BC-12-18E-75.000000G
Oscillator MEMS 75MHz ±25ppm (Stability) 15pF HCMOS/LVCMOS 55% 1.8V 4-Pin QFN SMD T/R
Production
Price and Stock
DistributorSKUMinPkg
AvnetSIT1602BC-12-18E-75.000000G0250
4d
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for SiTime SIT1602BC-12-18E-75.000000G.
IHS
Datasheet18 pages3 years ago
Datasheet17 pages5 years ago
CAD Models
sourceeCADmCADFILES
Component Search Engine
SymbolFootprint
3DDownload
EE Concierge
Alternate Parts
Price @ 1000
Stock
0
Authorized Distributors
1
Frequency
75 MHz
75 MHz
Frequency Tolerance
Frequency Stability
25 ppm
25 ppm
Load Capacitance
15 pF
15 pF
ESR (Equivalent Series Resistance)
Mount
Surface Mount
Surface Mount
Supply Chain
Country of OriginMalaysia, Taiwan, Thailand
Introduction Date2017-05-31
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 4 months ago)
Related Parts
Oscillator MEMS 75MHz ±25ppm (Stability) 15pF HCMOS/LVCMOS 55% 1.8V 4-Pin PQFN SMD T/R
7.0x5.0 Timing XO 75 MHz CMOS 3.3V 25ppm -40 to 85C
Oscillator MEMS 75MHz ±25ppm (Stability) 15pF CMOS 60% 2.5V 4-Pin QFN SMD T/R
Oscillator MEMS 75MHz ±25ppm (Stability) 15pF CMOS 60% 3.3V 4-Pin QFN SMD T/R
Descriptions
Descriptions of SiTime SIT1602BC-12-18E-75.000000G provided by its distributors.
STANDARD FREQUENCY, LOW POWER OSCILLATOR, -20 TO 70C, 2520, 25PPM, 1.8V, 75MHZ, OE, SMD
LVCMOS Output Clock Oscillator, 75MHz Nom
MEMS OSC XO 75.0000MHZ H/LV-CMOS