SiTime SIT1602AC-12-18E-75.000000G
Oscillator MEMS 75MHz ±25ppm (Stability) 15pF HCMOS/LVCMOS 55% 1.8V 4-Pin QFN SMD T/R
NRND
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for SiTime SIT1602AC-12-18E-75.000000G.
IHS
Datasheet18 pages5 years ago
Datasheet16 pages11 years ago
Inventory History
3 month trend:
+0.00%
CAD Models
sourceeCADmCADFILES
Ultra Librarian
SymbolFootprint
Download
The partner site will open in a new tab when downloading their CAD models
By downloading CAD models from Octopart, you agree to our Terms & Conditions and Privacy Policy.
Supply Chain
Country of OriginMalaysia, Taiwan, Thailand
Introduction Date2015-03-26
Lifecycle StatusNRND (Last Updated: 1 year ago)
Related Parts
Oscillator MEMS 75MHz ±25ppm (Stability) 15pF HCMOS/LVCMOS 55% 1.8V 4-Pin PQFN SMD T/R
Oscillator MEMS 75MHz ±25ppm (Stability) 15pF HCMOS/LVCMOS 55% 3.3V 4-Pin QFN SMD T/R
7.0x5.0 Timing XO 75 MHz CMOS 3.3V 25ppm -40 to 85C
Oscillator MEMS 75MHz ±25ppm (Stability) 15pF CMOS 60% 2.5V 4-Pin QFN SMD T/R
Oscillator MEMS 75MHz ±25ppm (Stability) 15pF CMOS 60% 3.3V 4-Pin QFN SMD T/R
Descriptions
Descriptions of SiTime SIT1602AC-12-18E-75.000000G provided by its distributors.
STANDARD FREQUENCY, LOW POWER OSCILLATOR, -20 TO 70C, 2520, 25PPM, 1.8V, 75MHZ, OE, SMD, NRND
LVCMOS Output Clock Oscillator, 75MHz Nom
MEMS OSC XO 75.0000MHZ LVCMOS