Sensata DRA1-CMX100D6
Relay Ssr 15MA 10V Dc-in 6A 100V Dc-out
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Sensata DRA1-CMX100D6.
Newark
Datasheet5 pages14 years ago
Datasheet5 pages9 years ago
JRH Electronics
Sager Electronics
Electro Sonic
Farnell
Supply Chain
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8536.90.40.00
Introduction Date2010-05-05
Related Parts
SensataCMX100D6
CMX Series 6 A 100 V DC Control Solid State Relay PCB Mount - SIP-4
Solid state relay single phase [Crydom] DRA1-CMXE100D6 Solid state relay single phase
Sensata /CrydomEL100D5-24
SPST SOLID STATE RELAY TAB PANEL MOUNT DC MOSFET 5 A 27 V DC
LittelfuseCPC1718J
SSR RELAY SPST-NO 6.75A 0-100V / Solid State SPST-NO (1 Form A) ISOPLUS264™
LittelfuseCPC1918J
Relay SSR 100mA 1.4V DC-IN 15A 100V Automotive 4-Pin(4+Tab) ISOPLUS 264 Tube
Descriptions
Descriptions of Sensata DRA1-CMX100D6 provided by its distributors.
Solid State Relays - Industrial Mount DIN Mt 100 VDC/6A out 3-10 VDC input
SSR RELAY DIN RAIL MOUNT 10MM 100VDC/6A 3-10VDC IN FET O
Solid State Relay DC 100V 6A DIN-Rail
Solid State Relay; Control Voltage Type:DC; Control Voltage Range:3VDC to 10VDC; Operating Voltage Range:1VDC to 100VDC; Peak Surge Current:100A; Load Current:6A; Relay Terminals:Cage Clamp; Control Voltage Max:10V ;RoHS Compliant: Yes
SSR, DIN RAIL MOUNT, 100VDC, 10VDC, 6A; Contact Configuration: SPST-NO; Load Current: 6A; Operating Voltage Max: 100VDC; Relay Mounting: DIN Rail; Relay Terminals: Cage Clamp; Switching Mode: -; Operating Voltage Min: 1VDC; Product Range: -
Manufacturer Crydom Part No: DRA1-CMX100D6 RoHS: Yes Output Type: DC I/O Isolation Voltage: 2500(RMS) V Family: DRA1 CMX Input Type: DC Supplier_Package: N/A Packaging: N/A Input Voltage: 3 - 10 V Maximum Output Current: 6 A Circuit Arrangement: