Samtec ZW-12-11-S-S-375-285
Stacking Board Connector, ZW Series, 12 Contacts, Header, 2.54 mm, Through Hole, 1 Rows
Production
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Samtec ZW-12-11-S-S-375-285.
Newark
Datasheet1 page8 years ago
Sager Electronics
JRH Electronics
Inventory History
3 month trend:
+0.00%
CAD Models
sourceeCADmCADFILES
SnapEDA
SymbolFootprint
Download
The partner site will open in a new tab when downloading their CAD models
By downloading CAD models from Octopart, you agree to our Terms & Conditions and Privacy Policy.
Alternate Parts
Price @ 1000
Stock
1,414
Authorized Distributors
6
Gender
Male
Male
Pitch
2.54 mm
2.54 mm
Number of Positions
Number of Rows
1
Mount
Through Hole
Contact Plating
Gold
Gold
Housing Material
Polyester
Supply Chain
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 4 years ago)
Manufacturer Lifecycle StatusPRODUCTION (Last Updated: 4 years ago)
Related Parts
2.54mm Pitch C-Grid III Header Single Row Vertical 12 Circuits 0.38um Gold Selective Plating
Conn Unshrouded Header HDR 12 POS 2.54mm Solder ST Top Entry Thru-Hole C-Grid III Tray
TE Connectivity4-641215-2
Conn Wire to Board M 12 POS 2.54mm Solder ST Top Entry Thru-Hole Package
Pin Header, Board-to-Board, 2.54 mm, 1 Rows, 12 Contacts, Through Hole, TSW Series
Header Connector, pcb Mount, recept, 12 Contacts, pin, 0.1 Pitch, pc Tail Terminal
Descriptions
Descriptions of Samtec ZW-12-11-S-S-375-285 provided by its distributors.
"Flexible Board Stacking Header
Board to Board &,Headers,Mezzanine Connectors 1 12pin