Samsung Electro-Mechanics CL03C6R8BA3GNNC
25V 6.8pF C0G 0201 Multilayer Ceramic Capacitors MLCC - SMD/SMT ROHS
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Samsung Electro-Mechanics CL03C6R8BA3GNNC.
IHS
Datasheet36 pages11 years ago
Future Electronics
Arrow Electronics
Inventory History
3 month trend:
-44.35%
CAD Models
sourceeCADmCADFILES
EE Concierge
SymbolFootprint
Ultra Librarian
SymbolFootprint
Download
The partner site will open in a new tab when downloading their CAD models
By downloading CAD models from Octopart, you agree to our Terms & Conditions and Privacy Policy.
Alternate Parts
Price @ 1000
Stock
Authorized Distributors
6
Capacitance
6.8 pF
6.8 pF
6.8 pF
Dielectric
C0G
C0G
Mount
Surface Mount
Surface Mount
Case/Package
0201
Voltage Rating (DC)
25 V
25 V
25 V
Tolerance
Height
300 µm
300 µm
Related Parts
CAPACITOR CERAMIC 6.8PF 25V, C0G, 0.5pF, 0201; Product Range:TDK - C Series; Cap
Multilayer Ceramic Chip Capacitors, Capacitance=6.8pF, LxWxT:0.6x0.3x0.3mm
Samsung Electro-MechanicsCL03C6R8CA3GNNC
Multilayer Ceramic Capacitor, 6.8 pF, 25 V, ± 0.25pF, C0G (NP0), 0201 [0603 Metric]
EIA CASE SIZE: 0201, VOLTAGE: 25, CAP VALUE: 6R8, TOL: +/-0.25PF, THICKNESS: 0.30 ± 0.03
Descriptions
Descriptions of Samsung Electro-Mechanics CL03C6R8BA3GNNC provided by its distributors.
Cap Ceramic 6.8pF 25V C0G 0.1pF SMD 0201 125C Paper T/R
0201 (0603Metric) CERAMIC CAPACITOR CL 25V 6.8pF ±0.1pF C0G NP0
6.8 pF 0.1pF 25V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0201 (0603 Metric)
Ceramic Capacitor, Multilayer, Ceramic, 25V, 1.47% +Tol, 1.47% -Tol, C0G, 30ppm/Cel TC, 0.0000068uF, Surface Mount, 0201
CAP CER 6.8PF 25V C0G/NP0 0201