Nichicon UWT1H4R7MCL1GB
Radial Can - SMD ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR UWT 50V 4.7muF ±20% 0.197Dia 5.00mm
Production
Price and Stock
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Nichicon UWT1H4R7MCL1GB.
Future Electronics
Datasheet3 pages3 years ago
Datasheet2 pages11 years ago
Datasheet3 pages1 year ago
HQonline
Farnell
ODG (Origin Data Global)
TME
Inventory History
3 month trend:
+28.19%
CAD Models
Download Nichicon UWT1H4R7MCL1GB symbol, footprint, and 3D STEP models from our trusted partners.
sourceeCADmCADFILES
Component Search Engine
SymbolFootprint
3DDownload
Alternate Parts
Price @ 1000
Stock
Authorized Distributors
6
Capacitance
4.7 µF
4.7 µF
Mount
Surface Mount
Surface Mount
Case/Package
Radial
Radial
Voltage Rating (DC)
50 V
50 V
Tolerance
20 %
20 %
ESR (Equivalent Series Resistance)
Life (Hours)
1000 hours
3000 hours
Ripple Current
19 mA
66.5 mA
Height - Seated (Max)
5.4102 mm
Supply Chain
Country of OriginJapan
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8532.22.00
Introduction Date2001-09-17
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 4 months ago)
Related Parts
PanasonicEEE-HA1V4R7R
Radial Can - SMD ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR HA 35V 4.7muF ±20% 0.157Dia 4.00mm
PanasonicEEE-HA1H4R7R
Radial Can - SMD ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR HA 50V 4.7muF ±20% 0.197Dia 5.00mm
PanasonicEEE-1HA4R7WAR
Radial Can - SMD ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR S 50V 4.7muF ±20% 0.157Dia 4.00mm
Radial Can - SMD ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR UWT 35V 4.7muF ±20% 0.157Dia 4.00mm
Radial Can - SMD ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR UUQ 35V 4.7muF ±20% 0.157Dia 4.00mm
United Chemi-ConEMVE630ADA4R7MF55G
Cap Aluminum Lytic 4.7uF 63V 20% (6.3 X 5.2mm) SMD 22mA 1000h 105°C Cardboard T/R
Descriptions
Descriptions of Nichicon UWT1H4R7MCL1GB provided by its distributors.
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR, 4.7UF 50 V DC, WT SERIES 1000H 5 (DIA.) X 5.4MM
4.7uF 50V 19mA@120Hz 卤20% SMD,D5xL5.4mm Aluminum Electrolytic Capacitors - SMD ROHS
WT Series 4.7 uF 50 V 105°C Ø5 x 5.4mm SMT Chip Aluminum Electrolytic Capacitor
Cap Aluminum Lytic 4.7uF 50V 20% (5 X 5.4mm) SMD 0.019A 1000h 105C T/R Automotive AEC-Q200
CAP ALUM 4.7UF 20% 50V SMD / 4.7 µF 50 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - SMD 1000 Hrs @ 105°C
Aluminum Electrolytic Capacitor, Polarized, Aluminum (wet), 50V, 20% +Tol, 20% -Tol, 4.7uF, Surface Mount, 2121
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR 4.7UF 50V 20%, SMD; Capacitor Case / Package:Radial Can - SMD; Capacitance:4.7µF; Voltage(DC):50V; ESR:-; Lifetime @ Temperature:2000 hours @ 85°C; Polarity:Polar; Product Range:UWT Series
Aluminum Electrolytic Capacitor 4.7Uf 50V 20%, Smd; Rango De Producto:Serie Wt; Capacidad:4.7Μf; Tensión Nominal:50V; Cubierta Del Condensador Ae:Radial - Smd; Diámetro:5Mm; Resistencia Esr:-; Altura:5.4Mm; Núm. De Contactos:2 |Nichicon UWT1H4R7MCL1GB