Nichicon UUQ1V4R7MCL1GB
Radial Can - SMD ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR UUQ 35V 4.7muF ±20% 0.157Dia 4.00mm
Production
Price and Stock
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Nichicon UUQ1V4R7MCL1GB.
IHS
Datasheet3 pages3 years ago
Newark
Nichicon SCT
Inventory History
3 month trend:
+218%
CAD Models
Download Nichicon UUQ1V4R7MCL1GB symbol, footprint, and 3D STEP models from our trusted partners.
sourceeCADmCADFILES
Component Search Engine
SymbolFootprint
3DDownload
Ultra Librarian
SymbolFootprint
Download
The partner site will open in a new tab when downloading their CAD models
By downloading CAD models from Octopart, you agree to our Terms & Conditions and Privacy Policy.
Alternate Parts
Price @ 1000
Stock
26,833
Authorized Distributors
6
Capacitance
4.7 µF
4.7 µF
4.7 µF
Mount
Surface Mount
Surface Mount
Case/Package
Radial
Radial
Voltage Rating (DC)
35 V
35 V
35 V
Tolerance
20 %
20 %
20 %
ESR (Equivalent Series Resistance)
3 Ω
3 Ω
Life (Hours)
1000 hours
1000 hours
Ripple Current
15 mA
60 mA
60 mA
Height - Seated (Max)
5.4102 mm
5.4102 mm
5.4102 mm
Supply Chain
Country of OriginJapan
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8532.22.00
Introduction Date2007-09-03
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 4 months ago)
Related Parts
Radial Can - SMD ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR UWT 35V 4.7muF ±20% 0.157Dia 4.00mm
ALUMINUM ELECTROLYTIC Capacitor 4.7UF 25; 25V 20%, SMD; AE Case:Radial Can - Capacitance:4.7µF;
United Chemi-ConBMVK350ADA4R7ME60G
4.7uF 35V ±20% SMD,D5xL5.7mm Aluminum Electrolytic Capacitors - SMD ROHS
Radial Can - SMD ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR UUQ 25V 4.7muF ±20% 0.157Dia 4.00mm
PanasonicEEEFC1V4R7R
Radial Can - SMD ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR FC 35V 4.7muF 卤20% 0.157Dia 4.00mm
PanasonicEEE-HA1V4R7R
Radial Can - SMD ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR HA 35V 4.7muF ±20% 0.157Dia 4.00mm
Descriptions
Descriptions of Nichicon UUQ1V4R7MCL1GB provided by its distributors.
4.7uF 35V 15mA@120Hz 卤20% SMD,D4xL5.4mm Aluminum Electrolytic Capacitors - SMD ROHS
Aluminum Electrolytic Capacitor, Polarized, Aluminum (wet), 35V, 20% +Tol, 20% -Tol, 4.7uF, Surface Mount, 1717
Capacitor Alum Elect, 4.7Uf, 35V, 20%, Smd, Full Reel; Capacitor Case/Package:Radial Can - Smd; Capacitance:4.7Μf; Voltage(Dc):35V; Esr:-; Lifetime @ Temperature:2000 Hours @ 85°C; Polarity:Polar; Product Range:Uuq Series; Msl:- Rohs Compliant: Yes |Nichicon UUQ1V4R7MCL1GB