Nichicon USA1V100MDD1TE
Radial Can ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR USA 35V 10muF ±20% 0.197Dia 5.00mm
Obsolete
Price and Stock
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Nichicon USA1V100MDD1TE.
IHS
Datasheet1 page8 years ago
CAD Models
Download Nichicon USA1V100MDD1TE symbol, footprint, and 3D STEP models from our trusted partners.
sourceeCADmCADFILES
Ultra Librarian
SymbolFootprint
Download
The partner site will open in a new tab when downloading their CAD models
By downloading CAD models from Octopart, you agree to our Terms & Conditions and Privacy Policy.
Alternate Parts
Price @ 1000
Stock
10,000
Authorized Distributors
0
Capacitance
10 µF
10 µF
10 µF
Mount
Through Hole
PCB, Through Hole
PCB, Through Hole
Case/Package
Radial
Radial
Voltage Rating (DC)
35 V
35 V
35 V
Tolerance
20 %
20 %
20 %
ESR (Equivalent Series Resistance)
Life (Hours)
2000 hours
1000 hours
Ripple Current
36 mA
30 mA
30 mA
Height - Seated (Max)
8.001 mm
7.0104 mm
7.0104 mm
Supply Chain
Country of OriginJapan
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8532.22.00
Introduction Date2002-01-01
Lifecycle StatusObsolete (Last Updated: 4 months ago)
Related Parts
Cap Aluminum Lytic 10uF 35V 20% (5 X 7mm) Radial 2.5mm 120mA 2000h 105C Automotive Ammo
Cap Aluminum Lytic 10uF 35V 20% (4 X 7mm) Radial 2.5mm 31mA 2000h 85C Ammo
Radial Can ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR USR 25V 10muF ±20% 0.157Dia 4.00mm
10uF 35V ±20% 36mA@120Hz Plugin,D5xL7mm Aluminum Electrolytic Capacitors - Leaded ROHS
PanasonicECE-A1VKA100I
Radial Can ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR KA 35V 10muF ±20% 0.197Dia 5.00mm
Radial Can ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR ML 35V 10muF 卤20% 0.157Dia 4.00mm
Descriptions
Descriptions of Nichicon USA1V100MDD1TE provided by its distributors.
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR Aluminum Electrolytic Capacitor, Polarized, Aluminum (wet), 35V, 20% +Tol, 20% -Tol, 10uF, Through Hole Mount