KYOCERA AVX ULV2C150MNL1GS
15uF 160V 50mA@120Hz 卤20% SMD, D8xL11mm Aluminum Electrolytic Capacitors - SMD ROHS
Production
Price and Stock
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for KYOCERA AVX ULV2C150MNL1GS.
IHS
Datasheet2 pages3 years ago
Nichicon SCT
TME
Inventory History
3 month trend:
-16.99%
CAD Models
Download KYOCERA AVX ULV2C150MNL1GS symbol, footprint, and 3D STEP models from our trusted partners.
sourceeCADmCADFILES
Ultra Librarian
SymbolFootprint
Download
The partner site will open in a new tab when downloading their CAD models
By downloading CAD models from Octopart, you agree to our Terms & Conditions and Privacy Policy.
Alternate Parts
Price @ 1000
Stock
32,048
Authorized Distributors
6
Capacitance
15 µF
15 µF
Mount
Surface Mount
Surface Mount
Case/Package
Voltage Rating (DC)
160 V
160 V
Tolerance
20 %
20 %
ESR (Equivalent Series Resistance)
Life (Hours)
10000 hours
3000 hours
Ripple Current
50 mA
50 mA
Height - Seated (Max)
10.9982 mm
10.9982 mm