Nichicon LGW2G121MELZ30
GW Series 120 uF 400 V 105°C Ø22 x 20 mm Snap-In Aluminum Electrolytic Cap
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Nichicon LGW2G121MELZ30.
Future Electronics
Datasheet2 pages3 years ago
Datasheet2 pages16 years ago
Datasheet2 pages18 years ago
ODG (Origin Data Global)
TME
Factory Futures
Inventory History
3 month trend:
-2.30%
CAD Models
Download Nichicon LGW2G121MELZ30 symbol, footprint, and 3D STEP models from our trusted partners.
Stock
3,843
Capacitance
120 µF
120 µF
120 µF
Mount
Through Hole
Chassis Mount
Chassis Mount
Voltage Rating (DC)
400 V
400 V
400 V
Tolerance
20 %
20 %
20 %
3000 hours
5000 hours
Ripple Current
1.22 A
750 mA
750 mA
Height - Seated (Max)
29.9974 mm
21.9964 mm
21.9964 mm
Supply Chain
Country of OriginJapan
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8532.22.00
Introduction Date2007-10-23
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 4 months ago)
Related Parts
Radial Can - Snap-In ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR LGW 450V 120muF ±20% 0.984Dia 25.00mm
NichiconLLS2G121MELZ
Radial Can - Snap-In ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR LLS 400V 120muF ±20% 0.866Dia 22.00mm
KYOCERA AVXLLS2W121MELA
Radial Can - Snap-In ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR LLS 450V 120muF ±20% 0.984Dia 25.00mm
PanasonicECO-S2GP121CA
Cap Aluminum 120uF 400V 20% Snap-In 10mm 3000h 85°C Bulk
PanasonicECO-S2GP121CX
Cap Aluminum 120uF 400V 20% (25 X 25mm) Snap-In 10mm 1.382 Ohm 1020mA 3000h 85°C Bulk
United Chemi-ConESMM421VSN121MQ25S
Aluminum Electrolytic Capacitor, Polarized, Aluminum (wet), 420V, 20% +Tol, 20% -Tol, 120uF
Descriptions
Descriptions of Nichicon LGW2G121MELZ30 provided by its distributors.
Aluminum Electrolytic Capacitor, Polarized, Aluminum (wet), 400V, 20% +Tol, 20% -Tol, 120uF, Through Hole Mount
卤20% 1.7446A@50kHz 10mm 400V 120uF Plugin,D22xL30mm Horn-Type Electrolytic Capacitors ROHS
LGW ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR Radial Can - Snap-In aluminum electrolytic capacitor 0.866Dia 22.00mm ±20% 120muF 400V