NIC Components NRC04F11R0TRF
Res Thick Film 0402 11 Ohm 1% 0.063W(1/16W) ±100ppm/C Epoxy Resin Pad SMD Automotive T/R
Production
Price and Stock
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for NIC Components NRC04F11R0TRF.
IHS
Datasheet6 pages3 years ago
Future Electronics
Inventory History
3 month trend:
+0.00%
Alternate Parts
Price @ 1000
Stock
40,000
Authorized Distributors
3
Resistance
11 Ω
11 Ω
11 Ω
Case/Package
0402
Tolerance
1 %
1 %
1 %
Power Rating
63 mW
62.5 mW
62.5 mW
Composition
Thick Film
Thick Film
Temperature Coefficient
100 ppm/°C
100 ppm/°C
100 ppm/°C
Supply Chain
Country of OriginJapan, Mainland China, Taiwan
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8533.21.00.30
Introduction Date2001-06-01
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 1 month ago)
Related Parts
Yageo GroupRC0402FR-0711RL
62.5mW Thick Film Resistors 50V ±100ppm/℃ ±1% 11Ω 0402 Chip Resistor - Surface Mount ROHS
Res Thick Film 0402 11 Ohm 1% 0.1W(1/10W) ±100ppm/C Pad SMD Automotive T/R
TE ConnectivityCRG0402F10R
Fixed Resistor, Thick Film, 0.063W, 10ohm, 50V, 1% +/-Tol, 100ppm/Cel, Surface Mount, 0402
Yageo GroupRC0402FR-0712RL
12 Ohms ±1% 0.063W, 1/16W Chip Resistor 0402 (1005 Metric) Moisture Resistant Thick Film
TE ConnectivityCRG0402F12R
Res Thick Film 0402 12 Ohm 1% 0.063W(1/16W) ±200ppm/C Pad SMD T/R
Yageo GroupRC0402FR-0712R1L
RC Series 0402 0.063 W 12.1 Ohm ±1% ±100 ppm/°C SMT Thick Film Chip Resistor
Descriptions
Descriptions of NIC Components NRC04F11R0TRF provided by its distributors.
NRC Series 0402 11 Ohm 0.063 W ±1 % ±100 ppm/°C SMT Thick Film Chip Resistor
Fixed Resistor, Metal Glaze/thick Film, 0.063W, 11ohm, 50V, 1% +/-Tol, 100ppm/Cel, Surface Mount, 0402
Thick Film; Thick Film; Chip Resistors; General Purpose
Thick Film 0402 (1005) 11 Ohm 63mW
Res, 11R, 1%, 0.063W, 0402, Thick Film; Resistance:11Ohm; Resistance Tolerance:± 1%; Power Rating:62.5Mw; Resistor Case/Package:0402 [1005 Metric]; Resistor Technology:Thick Film; Resistor Type:General Purpose; Voltage Rating:50V Rohs Compliant: Yes |Nic Components NRC04F11R0TRF