Murata GRT155R61A225KE01D
0402 2.2 uF 10 V ±10 % Tolerance X5R SMT Multilayer Ceramic Capacitor
Production
Price and Stock
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Murata GRT155R61A225KE01D.
HQonline
Datasheet28 pages11 years ago
Geoflip
TME
Ciiva
Inventory History
3 month trend:
+41.99%
CAD Models
Download Murata GRT155R61A225KE01D symbol, footprint, and 3D STEP models from our trusted partners.
sourceeCADmCADFILES
EE Concierge
SymbolFootprint
SnapEDA
SymbolFootprint
Download
The partner site will open in a new tab when downloading their CAD models
By downloading CAD models from Octopart, you agree to our Terms & Conditions and Privacy Policy.
Alternate Parts
Price @ 1000
Stock
Authorized Distributors
6
Capacitance
2.2 µF
2.2 µF
2.2 µF
Dielectric
X5R
X5R
Mount
Surface Mount
Surface Mount
Case/Package
0402
Voltage Rating (DC)
10 V
10 V
10 V
Tolerance
10 %
10 %
10 %
Height
500 µm
500 µm
Supply Chain
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 5 years ago)
Manufacturer Lifecycle StatusIN PRODUCTION (Last Updated: 5 years ago)
Related Parts
Multilayer Ceramic Capacitors MLCC - SMD/SMT 0402 2.2uF 10volts *Derate Voltage/Temp
10V 2.2uF X5R ±10% 0402 Multilayer Ceramic Capacitors MLCC - SMD/SMT ROHS
Yageo GroupC0402C225K9PACTU
1005 C 2.2UF CERAMIC MULTILAYER CAPACITOR, 6.3 V, +85DEGC, X5R DIELEC, +/-10%
16V 2.2uF X5R 卤10% 0402 Multilayer Ceramic Capacitors MLCC - SMD/SMT ROHS
Multilayer Ceramic Capacitor, 2.2 uF, 6.3 V, ± 10%, X5R, 0402 [1005 Metric]
Descriptions
Descriptions of Murata GRT155R61A225KE01D provided by its distributors.
Cap Ceramic 2.2uF 10V X5R 10% Pad SMD 0402 85C T/R Automotive AEC-Q200
Ceramic Capacitor, Multilayer, Ceramic, 10V, 10% +Tol, 10% -Tol, X5R, 15% TC, 2.2uF, Surface Mount, 1005M/0402
0402 (1005Metric) CERAMIC CAPACITOR GRT 10V 2.2muF ±10% X5R
Cap, Mlcc, Aec-Q200, X5R, 2.2Uf/10V, 0402; Ceramic Capacitor Case:0402 [1005 Metric]; Capacitance:2.2 F; Voltage Rating:10V; Capacitance Tolerance: 10%; Dielectric Characteristic:X5R; Product Range:Grt Series; Packaging:Cut Tape; Rohs Compliant: Yes |Murata Manufacturing Co., Ltd. GRT155R61A225KE01D